12 Eylül Darbe Davası Kapandı

GAZETE DUVAR

12 Eylül askeri davasına ilişkin darbeci generaller Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava bugün sonuçlandı. Mahkeme, iki sanığın hayatlarını kaybetmiş olması nedeniyle davanın düşürülmesine karar verdi. 

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesince, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya hakkındaki davanın, sanıkların ölmüş olmaları nedeniyle düşürülmesine karar verildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, 2012 yılında ilk duruşması yapılan davanın bugün son duruşması Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Duruşmada Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın avukatları ile müşteki tarafın avukatları hazır bulundu. Duruşmada dinlenen müştekiler, Yargıtay’ın bozma kararına mahkemenin direnmesini talep etti.

Müştekilerin avukatları da yaptıkları son savunmada iki sanığın hayatını kaybettiğini, 1632 sayılı Askeri Kanun uyarınca en azından rütbelerinin  sökülmesi talebinde bulundu. Verilen aranın ardından mahkeme iki sanık hakkındaki davanın düşürülmesine karar verirken;  sanık generaller Evren ve Şahinkaya’nın rütbesinin sökülmesi talebini reddetti.

‘Sanık Levhaları Hala Duruyor’

Davanın düşürülmesine tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, “12 Eylül Davası, dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya’nın ölümü nedeniyle düştü. Bu bir aklanma değildir. Darbeci iki generalin boyunlarındaki ‘sanık levhası’ duruyor. Her şeye rağmen bu dava, zalimlerin er geç yargılanacakları ve aklanamayacakları bir kanıt olarak da tarihe düşülmüş bir nottur” dedi.

Yayınlanma tarihi

4 May 2017

Kategori Listesi

Etiket Listesi