18 Aylık Mehmet Uytun’u Öldüren Askere “İyi Hal”den 3 Yıl 4 Ay Hapis Cezası

Cizre’da başına gelen gaz kapsülüyle hayatını kaybeden 18 aylık Mehmet Uytun

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 9 Ekim 2009 tarihinde 18 aylık Mehmet Uytun, evlerinin balkonunda annesinin kucağında bulunduğu sırada askerler tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine hayatını kaybetti. Uytun’un katledilmesine dair uzman çavuş Hakan Alkan hakkında “taksirle ölüme neden olmak” suçlamasıyla açılan davanın 4’üncü duruşması Cizre 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Uytun ailesinin avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Yılmaz, İHD yöneticileri Jiyan Ormanlı, Esra Saçaklı, ve Uytun’un babası Turan Uytun katıldı. Sanığın katılmadığı duruşmaya, sanık avukatı bulunduğu kentten Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) katıldı.

Görevsizlik Kararı Verilmesi Talep Edildi

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak İHD Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Yılmaz savunma yaptı. Yılmaz, 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verilen görevsizlik kararına yapılan itirazı reddetmesine tepki göstererek, “Cizre 2. ACM kararı usule aykırıdır. Görevsizlik kararı ağır ceza mahkemesince incelenmeden verilmiştir. Görevsizlikle ile ilgili verilen kararda adam öldürmeye teşebbüsten söz edilmiştir. Ancak mahkemece verilen karardan olası kastla adam öldürme suçu nedeniyle görevsizlik kararı verilmiştir. Ağır ceza mahkemesi dosyayı incelememiştir. 16 sayfalık gerekçemizi okumamıştır. Salt sanığın kamu görevlisi olması nedeniyle görevsizlik kararını almıştır. Biz bu nedenle mahkemenize yeniden görevsizlik kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Ardından konuşan avukat Jiyan Ormanlı, mahkemenin sanık hakkında görevsizlik kararı verilmesini talep ederek, “Sanığın kasten ve olası kastla adam öldürme suçunu işlediği dosyanın geldiği aşama sabittir. Görev kamu düzenine ilişkindir” diye belirtti.

Yapılan savunmaların ardından iddia makamı mütalaasını sundu. Mütalaada savcı, Ağır Ceza Mahkemesinin hatalı değerlendirme yaptığını, delillerin takdir ve değerlendirme yetkisinin Ağır Ceza Mahkemesine ait olduğunu ve görevsizlik yönünden karar verilmesini talep etti.

Faile “İyi Hal” İndirimi

Verilen aranın ardından tekrar başlayan duruşmada hakim, sanık Hakan Alkan’ın üzerine atılı taksirle bir kişinin ölümüne neden olma suçunu işlediği sabit olduğundan önce 3 yıl hapis cezası verdi. Sanığın gerekli dikkat ve özen göstermesinin gerekli olması ve görevi gereği kendisine zimmetlenmiş tamburlu bomba atar ile dikkatsiz ve tedbirsiz bir şekilde ateş ederek maktulün ölümüne sebep olduğu için hapis cezasını 1/3 oranında arttırılarak 4 yıla çıkaran hakim, sanığın yargılama sürecindeki olumlu davranışları lehine takdiri indirim sebebi olarak kabul ederek hapis cezasını 3 yıl 4 aya indirdi. (MA)

Yayınlanma tarihi

15 September 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi