4 yıllık Davada Savunmalar İçin 2 Günlük Süre

BİANET

Hikmet Adal 

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada mahkeme tarafların mütalaaya karşı savunma hazırlaması için sadece iki gün süre verdi. Duruşma yaklaşık 10 dakika sürdü.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin yeniden görülmeye başlanan ve kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 112’nci celsesi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) görüldü.

TIKLAYIN – Hrant Dink davasında mütalaa: Savcı 53 sanığa hapis istedi

Durulmaya tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ercan Gün, Ramazan Akyürek ve Muharrem Demirkale tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Başka suçtan tutuklu Hamzacelepoğlu ile Tamer Bülent Demirel yine tutuklu bulundukları cezaevinden duruşmaya bağlandı.

Tutuksuz sanıklardan Ali Öz, Hacı Şefik Şimşek, Adem Sarıgöl ve Emre Cingöz duruşma salonunda hazır bulundu.

Yaklaşık 10 dakika süren duruşmada savcı Muhammed İkbal Anar, dün dosyaya sunduğu mütalaayı tekrar etti. Mahkeme başkanı Akın Gürlek de sanık ve taraf avukatlarından esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanları olup olmadığını sordu.

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, davanın dört yıldan beri sürdüğünü hatırlatarak dosyanın kapsamlı olması nedeniyle beyanda bulunabilmek için 2-2,5 aylık süre talep etti.

Mahkeme başkanı Akın Gürlek, Bakırcıoğlu’nun bu talebini dikkate almayarak bir sonraki duruşmanın iki gün sonra yani 17 Aralık Perşembe günü yapılmasını kararlaştırdı.

Perşembe günü görülecek duruşmada Dink ailesinin avukatlarının ve belirlenecek 10 sanığın esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanları alınacak.

Başkan Gürlek kararı yazdırırken heyetin diğer üyeleri henüz yerlerine oturmamıştı.

Hrant Dink davasında kim kimdir?

Ankara

 • Ramazan Akyürek (Eski Trabzon Emniyet Müdürü ve sonradan İstihbarat Daire Başkanı)
 • Coşgun Çakar (Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı – firari),
 • Engin Dinç (Eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü ve sonradan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı)
 • Yunus Yazar (İstihbarat Dairesi Tekop Şube Müdürü Yunus Yazar – firari),
 • Sabri Uzun (Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı),
 • Tamer Bülent Demirel, Ali Poyraz ve Osman Gülbel (C Şube Müdür yardımcıları),
 • Yılmaz Angın, Mehmet Akif Yılmaz, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Hamdi Egbatan (C-5 Büro görevlileri)
 • Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç (Mülkiye başmüfettişi)

İstanbul

 • Celalettin Cerrah (İstanbul İl Emniyet Müdürü)
 • Ali Fuat Yılmazer (Emniyet İstihbarat C-5 Şube Müdürü – Sonradan İstanbul İstihbarat Şube Müdürü)
 • Ahmet İlhan Güler (İstanbul İstihbarat Şube Müdürü)
 • Tevfik Cantürk (İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlisi)
 • Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş (Savcı)
 • Hamza Celepoğlu (Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Değerlendirme ve Analiz Merkez Amiri)
 • Muharrem Demirkale (İstanbul Jandarma İstihbarat Tim Komutanı)
 • Yavuz Karakaya (İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay)
 • Musa Yıldırım, Adnan Acar, Mustafa Küçük, Emre Cingöz, Miktat Özbek, Şeref Ateş, Rahmi Özer, Ecevit Emir, Osman Kırçalı, Ali Barış Sevindik, Abdullah Dinç, Eyüp Temel, Bekir Yokuş, Yusuf Bozca, Metehan Kadir Yıldırım, Hacı Şefik Şimşek ve Niyazi Malkoç (İstanbul Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri),
 • Metin Canbay (İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü)

Trabzon

 • Reşat Altay (Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü),
 • Furkan Sarı (dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü)
 • Hasan Durmuşoğlu (Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Yardımcısı),
 • Muhittin Zenit, Ercan Demir, Özkan Mumcu, Mehmet Ayhan, Mehmet Uçar, Onur Karakaya (Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri)
 • Ali Öz (Dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı)
 • Metin Yıldız, Veysal Şahin, Okan Şimşek, Gazi Günay, Volkan Şahin, Ergün Yorulmaz, Önder Aras, Hüseyin Yılmaz ve Cevat Eser (Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi),
 • Ahmet Faruk Aydoğdu, Ünsal Gürel ve Resul Kütükoğlu (Trabzon İl Jandarma görevlileri),

Samsun

 • Metin Balta ve Ahmet Çetiner (Samsun İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü görevlileri)
 • Yakup Kurtaran (Güvenlik Şube Müdürü),
 • Atilla Güçlüoğlu (Samsun İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü),
 • Yüksel Avan (Samsun İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü görevlisi),
 • Murat Bayrak (Samsun İl Jandarma Komutanlığı Kom Şube Müdürü),
 • Birol Ustaoğlu (Samsun İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlisi)

Siviller

 • Fethullah Gülen, Ekrem Dumanlı, Mehmet Faruk Mercan, Adem Yavuz Arslan, Halil İbrahim Koca, Ercan Gün, Adem Sarıgöl, Muammer Ay

Hrant Dink Cinayeti Davası

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin dönemin özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 19 sanık hakkındaki karar 17 Ocak 2012’de çıktı. Tutuklu sanık Yasin Hayal, “Hrant Dink’i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yazar Orhan Pamuk’u tehdit etmekten 3 ay ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan da 1 yıl hapisle cezalandırıldı. “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan ise beraat etti.

Tutuklu sanıklardan Erhan Tuncel’inse 10 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmederek tahliyesine karar veren mahkeme, sanıklardan Ersin Yolcu’yu 12 yıl 6 ay, Ahmet İskender’i 13 yıl 4 ay ve Salih Hacısalihoğlu’nu 2 ay 15 gün hapisle cezalandırdı. Bütün sanıkların “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan beraatine hükmetti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi “örgüt” yönünden verilen beraat kararını bozarak, sanıkların “silahlı terör örgütü” değil, “suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt” üyesi oldukları gerekçesiyle tekrar yargılanmalarına karar verdi.

“Kasten öldürmeye azmettirme” ve “Orhan Pamuk’u tehdit” suçlarından sanık Yasin Hayal’e verilen mahkumiyet kararını onayan Yargıtay, Yasin Hayal hakkında ”silahlı terör örgütü kurmak, yöneticisi olmak” suçundan verilen beraat kararını ise ”suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan mahkumiyet gerektiği belirterek bozdu.

Sanıklardan Erhan Tuncel’in ”patlayıcı madde imal etmek” suçundan mahkumiyet kararını onayan Yargıtay, ”kasten öldürmeye azmettirmek” suçundan beraat hükmünü ise sanığın Hrant Dink’in öldürülmesi suçuna yardım suretiyle iştirak etmesi sebebiyle mahkumiyeti gerektiği için bozdu.

Dava Dosyası Yeniden İstanbul 14. ACM’de

Yargıtay kararının ardından davanın yeniden görülmesine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Bu mahkemede 6 duruşma yapıldıktan sonra dosya, Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması üzerine, dosya İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, kamu görevlilerine ilişkin iddianameyi kabul ettikten sonra dava dosyasını, Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de aralarında bulunduğu, haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 8 sanıklı ana davayla birleştirilmesi için İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.

Bu mahkemenin heyeti, “Birleştirme kararında muvafakat talep edilmediği, mahkemenin terör suçlarına bakmakla görevli olmadığı, ana davada yargılamanın ileri aşamaya geldiği ve bu davada yargılananlarla yeni davada yargılanacak kamu görevlileri arasında ortak sanık bulunmadığı” gerekçeleriyle dosyayı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etti.

Mahkemeler arasındaki uyuşmazlığın giderilmesi için dosyaların gönderildiği Yargıtay 5. Ceza Dairesi, iki dosyayı birleştirip, davaların İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, jandarma görevlilerinin de aralarında bulunduğu 50 sanık hakkında Hrant Dink cinayetine ilişkin açılan yeni davanın, aralarında Ogün Samast, Erhan Tuncel, eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Coşgun Çakar’ın da yer aldığı 35 sanıklı ana dava ile birleştirilmesine hükmetti.

Yeni İddianame

Yargılama devam ederken soruşturmayı yürüten savcı yeni bir iddianame hazırladı ve Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, kapatılan Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazeteciler Adem Yavuz Arslan, Ercan Gün ile meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız ve İstanbul Jandarma İstihbarat Görevlisi Yüzbaşı Muharrem Demirkale’nin de aralarında bulunduğu 51 sanık hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

İddianamede, Öz ve jandarma görevlilerinin de aralarında olduğu 40 sanık hakkında ise ayrıca “kasten öldürmeye iştirak” suçundan müebbet hapis cezası talep edildi.

Ana Dava Dosyası Sanıklarına Hapis Cezası

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 13 Haziran 2019’daki duruşmada, aralarında Ogün Samast ve Yasin Hayal’in de olduğu 9 ana sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi.

17 Temmuz 2019’da açıklanan kararda, Erhan Tuncel’in “tasarlayarak ve bomba kullanarak kasten öldürmeye teşebbüs, mala zarar vermek, silahlı suç örgütüne üye olmak ve kasten öldürmeye yardım” suçlarından toplam 99 yıl 6 ay, Yasin Hayal’in “silahlı suç örgütü kurma ve yönetme” suçundan 7 yıl 6 ay ve Ogün Samast’ın da “silahlı suç örgütüne üye olmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırılması hükmü kuruldu.

Benzer suçlardan sanık Zeynel Abidin Yavuz’u 14 yıl 22 gün, Tuncay Uzundal’ı 16 yıl 10 ay 15 gün, Ahmet İskender ile Ersin Yolcu’yu da 1 yıl 10 ay 15’er gün hapisle cezalandıran heyet, sanıklar Salih Hacısalihoğlu ve Osman Hayal’in ise beraatini kararlaştırdı.

(HA)

Yayınlanma tarihi

15 December 2020

Kategori Listesi