52 Gündür Kendisinden Haber Alınamayan Mehmet Bal’ın Dosyasına Takipsizlik

EVRENSEL

Cezaevindeki oğlunu görmek üzere Batman’dan İstanbul’a giden ve 52 gündür kendisinden haber alınamayan Mehmet Bal’ın dosyasına takipsizlik kararı verildi.

Cezaevindeki oğlunu görmek için 24 Ocak’ta Batman’dan İstanbul’a giden, aynı gün oğlunu ziyaret ettikten sonra Bağcılar’da bulunan akrabalarıyla görüşen Mehmet Bal’dan 52 gündür haber alınamıyor. Polis ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına başvuran ailenin tüm çabaları da sonuçsuz kaldı.

Kamuoyun baskısı sonucu arama çalışmaları başlatılan Bal’ın son olarak Eminönü İskelesi’nden Kadıköy vapuruna bindiği anlara dair MOBESE kayıtları ortaya çıkmıştı. Buradan nereye gittiği belirlenemeyen Bal’ın telefon sinyallerinin araştırılması konusundaki talepler ise sonuçsuz bırakıldı.

Mezopotamya Ajansının haberine göre Bal, kaybolduktan bir ay sonra ailesini arayan Rüstem Yılmaz adlı bir kişi, bir hafta önce Bal ile görüştüğünü söyledi. Aile, durumu polise bildirdi ancak bu kişinin ifadesi alınmadı. Ailenin söz konusu kişinin HTS kayıtlarının incelenmesi yönündeki talebi de yerine getirilmedi.

“Kovuşturmaya Yer Yok”

Başsavcılık, Bal’a dair soruşturmaya ilişkin “takipsizlik” kararı aldı. Karara dair şu gerekçeler öne sürüldü:

“Kaçırıldığına, zorla alıkonulduğuna ya da öldürülmüş olabileceğine dair herhangi bir delil veya emareye rastlanılmadığının bildirildiği, kayıp ile ilgili gerekli işlemlerin yapılması amacıyla GBT Büro Amirliğine gerekli bildirimin yapıldığı ve bu doğrultuda kayıp şahıs ile ilgili arama ve araştırma işlemlerinin yapılmaya devam edildiği, kayıp ihbarında bulunulan sahsın dosya kapsamından reşit ve müeyyiz olduğu, bu aşamada kaybolan şahıs ile ilgili herhangi bir oluşmuş suç veya suçlu bulunmadığı gibi kaybolan sahsın kaçırıldığı veya başkaca suç mağduru olduğuna ilişkin bir iddianın ve delilinde bulunmadığı anlaşılmakla; olay ile ilgili ‘Kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına’ kararın müştekiler vekiline ve tebliğine, kararın bir suretinin Adalet Bakanlığı Dış ilişkiler ve Avrupa Birliği genel Müdürlüğü İnsan Hakları Daire Başkanlığına gönderilmesine..”

“Kanılarla Dosyaya Takipsizlik Verildi”

Savcılığın aldığı kararın yanlış olduğunu söyleyen Bal ailesinin avukatı Ahmet Baran Çelik, soruşturma dosyasında birçok eksik olduğunu ifade etti.

Emniyetin aile ile paylaştığı görüntüler eklenmeden dosyanın apar topar kapatıldığını söyleyen Çelik, özenli bir araştırma ve incelmede bulunmadan takipsizlik kararı verilen dosyanın Bal’ın yetişkin olduğu ve muhtemelen kendi isteğiyle aile ile görüşmediğine dair kanılar üzerinden kapatıldığını belirtti.

“Vapurun İçinde Hiç mi Kamera Yok?”

Mehmet Bal’ın oğlu Ercan Bal da babasının yaşamı konusunda endişeli olduklarını ifade etti.  Bal, şunları dile getirdi:

“Karakoldan bize ‘Buraya gelmeyin’ denildi. ‘Buraya gelirseniz kovarız sizi’ gibi söylemleri oldu. Babası kayıp olan ve devletin yetkili mercilerine başvuran birine bunu nasıl, ne hakla söylerler. Ondan sonra bize babamın vapura binerken ki görüntülerini gösterdiler ancak inerken ki görüntüleri yok. Babam vapurdan inmiyor mu? Vapurun içinde hiç mi kamera yok?  Buradan da anlıyoruz ki, devlet üzerine düşen görevi yerine getirmiyor.” (HABER MERKEZİ)

Yayınlanma tarihi

15 March 2020

Kategori Listesi

Etiket Listesi