Ağar’ın sanık olduğu faili meçhuller davası görüldü: Susurluk raporu istenecek

EVRENSEL

1990’lı yıllarda aralarında Savaş Buldan, Yusuf Ekinci gibi isimlerin bulunduğu 19 kişinin katledilmesine ilişkin davaya Ankara’da devam edildi. Bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13. celsesi görülen duruşmada aralarında Halis Toprak, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Çiçek ve  Milletvekili Tuncay Özkan’ın olduğu çok sayıda ismin tanık olarak dinlenilmesine ve Susurluk raporunun istenmesine karar verildi.

Mehmet Ağar, Mahmut Yıldırım (Yeşil), Ayhan Çarkın, Korkut Eken gibi isimlerin yargılandığı ve 1990’lı yıllarda katledilen Kürt iş insanları, hukukçular ile ailelerine yönelik Ankara’da görülen davanın duruşmasında dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu tanık olarak dinlendi. Sadece Ömer Lütfü Topal cinayetiyle ilgili tanıklığının olduğunu söyleyen Yazıcıoğlu, o dönemde Topal cinayetiyle ilgili Ayhan Çarkın, Sami Hoştan, Ali Fevzi Bir ve Oğuz Yorulmaz’ı teknik takip sonucu gözaltına aldıklarını anlattı.

‘Durumu Süleyman Demirel’e Bildirdim’

Sanıkların bir gece İstanbul Emniyetinde kaldığını aktaran Yazıcıoğlu, “Soruşturma yapamadık, ifadelerini alamadık. Ertesi gün Ankara’ya götürüldüler ve orada salındıklarını duyduk. Bu durum beni çok rahatsız etti. İstanbul Valisiyle birlikte Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e giderek rahatsız olduğumuz bu durumu ifade ettik” dedi. Yazıcıoğlu’nun mahkemede verdiği beyanlarla, 2 yıl önceki ifadeleri arasında çelişkiler bulunması dikkat çekti. Mahkeme heyeti, Yazıcıoğlu’ya önceki beyanında, kendi el yazılarıyla sanıkların ifadelerinin alındığını söylediğini hatırlattı. “Evet el yazısıyla ifadelerini aldık ve bu durum normaldi” diyen Yazıcıoğlu, kendileri tarafından detaylı bir soruşturma ifadesi alamadıklarını dile getirdi. Milletvekili Sedat Bucak’ın kendisini aradığını ve dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’la görüştüğünü aktaran Yazıcıoğlu şu şekilde devam etti: “Karinelere (delil başlangıcı) sahiptik ama onu delile dönüştürecek soruşturma yürütemedik. Elimizde yeterli bilgi ve belge yoktu. Bizde bir gece kaldılar. Dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın talimatıyla Ankara’ya götürüldüler. Sonrasında da serbest bırakıldıklarını öğrendik” dedi. Yazcıoğlu, mağdur avukatlarının bu karinelerin ne olduğuna dair sorduğu soruya ise cevap vermedi.

Birçok Kişi Tanık Olarak Dinlenecek

Mahkeme heyeti tanık dinlendikten sonra avukatlardan talepleri alarak karar için değerlendirme yaptı. Sanıklar hakkında vareste kararının bozulması talebini reddeden heyet, dönemin Emniyet Müdür Yardımcıları Halil Tuğ ve Bilgi Ünal’ın, Halis Toprak’ın, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Çiçek’in, Milletvekili Tuncay Özkan’ın, Fikri Sağlar’ın, Hanefi Avcı’nın tanık olarak dinlenilmesine; Kutlu Savaş’ın Susurluk kazasıyla ilgili hazırladığı ve Mesut Yılmaz’ın Ergenekon dosyasına aynen verdiği Susurluk raporunun istenmesine; Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın Ahmet Demir ve Mehmet Kırmızı kimlikleriyle Ziraat Bankası Ankara Heykel Şubesinde açtığı hesabın 1993-1996 yılları arasındaki hesap hareketlerinin çıkarılmasına karar verdi. Duruşma 26 Şubat 2016 tarihine ertelendi.

Yayınlanma tarihi

20 November 2015

Kategori Listesi