‘Ankara JİTEM Davası’ Ertelendi

GAZETE KARINCA

“Ankara JİTEM Davası” davasında sanıklardan Semih Süer’in suçun yaşandığı tarihte yurtiçinde olduğu belirlendi. Davanın bir sonraki duruşması 4 Temmuz’da.

Ankara ve çevre kentlerinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 20’nci duruşması, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya müşteki avukatlarından Yusuf Alataş, Levent Kanat, Sertaç Kamil Ekinci ve Özgürlük İçin Hukukçular (ÖHD) avukatlarından Şevin Kaya ve Hafıza Merkezi’nden avukat Esra Kılıç katıldı.

Duruşmada ilk olarak mahkeme heyeti, hayatını kaybedenlerin yakınlarının beyanlarının talimatla alındığını aktardı.

Mahkeme heyeti, sanık Semih Süeri’nin ise yurtdışına çıkış ve girişi tarihleriyle ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan talimata cevap verildiğini ve sanığın suç tarihinde yurtiçinde olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Müşteki avukatları da esas hakkında savunma için süre talep etti.

Avukatların taleplerini kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 4 Temmuz’a erteledi.

Dava Hakkında

1993-96 yılları arasında Ankara’da Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da bulunduğu zorla kaybedilen veya yasadışı keyfi infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatıldı.

20 Eylül 2013 tarihinde zamanaşımı riskinden dolayı Abdülmecit Baskın cinayetiyle ilgili iddianame düzenlenirken, 19 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen yeni iddianameyle Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetleri de yargılamaya dahil edildi.

Sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından yargılandığı dava Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

10 May 2019

Kategori Listesi