Asker Ateşiyle Ölen Gencin Ailesi Adalet İstiyor

Asker ateşiyle ölen gencin ailesi adalet istiyor

GAZETE DUVAR

Van’da asker ateşi sonucu vurulan Erhan Görür’ün ailesi, İnsan Hakları Derneği’ne başvurdu. Anne Sıdıka Görür, başvurusunda, oğlunun askerler tarafından vurulduğunu söyledi.

Van’ın Başkale ilçesinin Kaşkol Mahallesi’nde askerler tarafından açılan ateş sonucu ölen Erhan Görür’ün ailesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’nden hukuki yardım talebinde bulundu. Ailenin yazılı olarak anlattığı başvuruda, Erhan Görür’ün askerler tarafından bulunduğu belirtilerek, “Erhan’ın cansız bendeni yerde, iki asker başında durmuş şekilde görülüyor” denildi.

Erhan’ın Annesi Sıdıka Görür, İHD Van Şubesine yaptığı başvuruda olayı şöyle anlattı: “Erhan ve arkadaşları gece 11.00 sularında köyün 400 metre uzağında kaçak sigara almak için gitmişti. Gece saat 01.00 sularında silah sesleri duyuldu. Erhan yaralıyken Yaşar’ı arayarak, vurulduğunu söylüyor. Daha sonra köylülerin ve ailelerin haberi oluyor. Daha sonra muhtar duyuyor ve olayın olduğu yere gidiyor. Yaralı olan Saim ve Yılmaz’ı görüyor. Askerlere Erhan’ı soruyor. Askerler, kaçtığını söylüyor. Daha sonra Erhan’ın cansız bedeni yerde iki asker başında durmuş şekilde görülüyor. Muhtar Erhan’ın cansız bedenini kendi arabasıyla köye getiriyor. Erhan’ın vücudunda isabet eden 4 kurşun tespit edildi.”

14 Haziran’da meydana gelen olayda Van’a bağlı Kaşkol köyünde Erhan Görür, gece yarısı askerler tarafından, kurşunla vurulmuş halde bulunmuştu. İran sınırının sıfır kilometresinde bulunan aynı köyden Saim Yılmaz adlı kişi ise yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

Yayınlanma tarihi

18 June 2020

Kategori Listesi

Etiket Listesi