Ata ve Mızrak’ın Davası Yine Ertelendi

EVRENSEL

Diyarbakır’da, 2006 yılında Enes Ata ve Mahsum Mızrak’ınyaşamını yitirmelerine ilişkin 3 özel harekat polisinin yargılandığı dava yine ertelendi.

Diyarbakır’da, 28 Mart-4 Nisan 2006 tarihleri arasında yaşanan olaylarda başlarına isabet eden gaz fişeği sonucu yaşamlarını yitiren Enes Ata (8) ile Mahsum Mızrak’ın (14) ölümleriyle ilgili açılan davanın 34’üncü duruşması, Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, müştekiler baba Hasan ve anne Basire Mızrak ile Ata’nın babası Selamettin Ata, avukatları ve sanık avukatları katıldı. Bazı avukatların mazeretleri nedeniyle katılmadığı duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık polisler H.A., B.Ö. ve N.Ö. de katılmadı.

Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada söz alan iddia makamı bir önceki duruşmada sanık polislerin beraat etmesi yönünde verdiği mütalaayı tekrar verdi. Ardından söz alan Mızrak ve Ata’ın aileleri, savcının davanın esası hakkında verdiği mütalaaya katılmadıklarını ifade ederek, önceki beyanlarını tekrar ettiklerini söyledi. Sanık avukatı Hayrettin Çıtır, esas hakkındaki mütalaaya katılmadıklarını ifade ederek, müvekkilinin beraatını istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan avukatların mazeretini kabul ederek, adli emanette kaybolan gaz kapsülleri ve soruşturmanın akıbeti ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı Mayıs ayına erteledi.

Savcı Beraat İstemişti

Uzun süren ve etkili bir yargılama yapılmayan davada, AİHM’in 2 defa ihlal kararı vermesine rağmen duruşma savcısı, dosya kapsamında bütün delillerin incelenmesi sonucunda Ata ve Mızrak’ın ölümlerine sebebiyet veren eylemlerin sanıklar tarafından gerçekleştirildiğine dair hür türlü şüpheden uzak ve cezalandırılmalarına yetecek derecede delil elde edilmediğini iddia ederek, sanıkların CMK’nin 223. maddesi gereğince beraatlarına karar verilmesini talep etmişti.

Yayınlanma tarihi

16 February 2017

Kategori Listesi

Etiket Listesi