Berkin Elvan Davası İzleme Raporu – 8 Mayıs 2019

Filiz Gazi  8 Mayıs 2019

Mahkeme: İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi

Esas No: 2016/ 325 Esas

Berkin Elvan, Gezi Parkı eylemleri devam ederken 16 Haziran 2013’te İstanbul/Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. 269 gün komada kalan Berkin Elvan 11 Mart 2014’te yaşamını yitirdiğinde 15 yaşındaydı. Berkin Elvan’ın ölümünden 3 buçuk yıl sonra tamamlanan iddianame, 20 Aralık 2016’da İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması ise 6 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşti. İddianamedeki tek sanık olan ve hala Van’da görev yapan polis memuru Fatih Dalgalı’nın TCK 82/1 maddesi kapsamında olası kastla öldürme suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davanın 12. duruşması, 8 Mayıs 2019’da İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma Öncesi ve Duruşmaya Katılım

Saat 10:00’da başlaması öngörülen duruşma 10:20’de başladı. Salonun kapısı diğer duruşma günlerinden farklı olarak erken açıldı. Dolayısıyla basın mensupları salon önünde bekleyebildiler. Duruşma saatine yakın izleyenler ve Elvan ailesi salona alındı. Salonda 60’a yakın izleyen vardı.

Elvan ailesi ve avukatları Av. Çiğdem Akbulut, Av. Can Atalay, Av. Yalçın Deniz Özen ve Av. Özge Demir salonda hazır oldular.

Sanık avukatları Av. Hakkı Kasarcı, Av. Sahra Aslan, Av. Seçil Güleç Tabanca ve Av. Gülendam Arslan duruşma salonunda hazırdı. Her duruşmada olduğu gibi sanık avukatları salona giriş için ön girişi kullanmadı.

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle 5 Ocak 2017’de tutuklanan, 15 Ocak 2019’da tahliye edilen İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş duruşmayı izleyenler arasındaydı.

Basın mensubu olarak Medyascope, Artı Gerçek muhabirleri duruşmayı izlediler.

Duruşma İzlenim Notları

Bir önceki duruşmada olay yeri keşfi yapılmasına karar verilmiş, 10 Nisan’da Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde bilirkişi keşfi yapılmıştı.

Keşif mahallinde tanık Denizcan Parlak’ın yer gösterdiği, beyanının alındığı, buna ilişkin keşif zaptı düzenlendiği, dosyanın akabinde bilirkişiye tevdi edildiği, bilirkişi tarafından rapor düzenlemek üzere ek süre talep edildiği anlaşıldı.

6 Tanığın 2si Hakkında Yakalama Kararı Var

Görülen celsede bilirkişi, keşif raporunun hazırlanması için ek süre talep ederken, çağrılan tanıklar Muhammed Akkaya, Enver Turan, Ahmet Burak Aydın, Bekir Koçak, Yalçın Şengör ve Önder Demir’in gelmediği görüldü.

Dinlenmesi beklenen altı tanığın, ikisi hakkında (Tanıklar Enver Turan ve Ahmet Burak Aydın) yakalama kararı olduğu zapta geçildi.

İlk günden bu yana görülen celselerde olduğu gibi sanık avukatları söz almadı.

Duruşma 10:20’de başlayıp, 10:25’te bitti. Tanıklar gelmediği için duruşma 19 Haziran’a ertelendi.

Duruşma sonrası Berkin Elvan’ın ailesi ve avukatları basın açıklaması yaptı.

Gülsüm Elvan: Kaç Yıldır Adliyedeyim

Kısa süren duruşmada rutin dışı herhangi şey gözlemlenmedi. Duruşma bittikten sonra, her duruşma sonrası olduğu gibi Elvan ailesi ve avukatları basın açıklaması yaptı.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, anneler gününü hatırlatarak Biz annelere, çok güzel hediyeler veriyorlar. Ben adliyelerde kaç yıldır sürünüyorum. Emir vererek vurdurdu, beni yuhlattı. O kadar çok katledilen çocuk var ki Ama inanıyorum, adalet gelecek. Her şey çok güzel olacak dedi.

Ara Kararlar

  • Tanık Muhammed Akkaya’nın beyanının alınması için SEGBİS sistemi ile hazır edilmesi hususunda yeniden Elazığ Ağır Ceza Mahkemesine yeniden yazılmasına,
  • Tanıklar Enver Turan ve Ahmet Burak Aydın hakkında yakalanma emri bulunması karşısında duruşma gününden önce UYAP’tan yakalama durumlarının araştırılarak sonucuna göre işlem yapılmasına,
  • Sanığın birlikte görev yaptığı Çevik Kuvvet Müdürlüğünün 9. Birlik Amirliği 62971 gruptaki görevli personel olan Bekir Koçak ile zetçi polislerden Yalçın Şengör ve Önder Demir hakkında bulundukları yer mahkemelerine SEGBİS’li talimat yazılmasına, talimat yazılacak olan mahkemelere görüntü kayıtlarının da gönderilmesine, ayrıca katılan vekillerinin 5 numaralı görüntü olarak belirttikleri görüntülerin de talimat mahkemelerine ayrıca CD halinde gönderilmesine, eğer yazılan talimatlardan bu tanıkların görev yerlerinin değişmesi halinde yeni yer görev mahkemelerine aynı yönde talimat yazılmasına, yetki alanımız içerisinde bulunanlara zorla getirme emri düzenlenmesine,
  • Bilirkişilere önümüzdeki celseye kadar raporlarını sunmaları için süre verilmesine,
  • Sanığın önümüzdeki celse teşhis işlemleri de yaptırılacağından hazır edilmesi için görev yaptığı yer mahkemesine talimat yazılmasına,
  • Güvenlik önlemlerinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılmasına,
  • Bu nedenle duruşmanın 19 Haziran 2019 günü saat 10:00’a bırakılmasına oybirliği ile karar verildi.

Yayınlanma tarihi

14 May 2019

Kategori Listesi