Berkin Elvan Davasında Mütalaa Açıklanamadı

BİANET

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davada savcı ve heyet değiştiği için bugünkü duruşmada bir işlem yapılamadı.

Berkin Elvan davasının İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 18. duruşmasında hem mahkeme heyeti hem de savcı değişikliği olduğu için, esasa dair mütalaa sunulamadı.

TIKLAYIN – Berkin Elvan davasında deliller nasıl saklandı?

Mahkeme Başkanı Caner Rüzgar, geçen haftaki Hakimler ve Savcılar Kurulu kararıyla Yargıtay’a atanmıştı. Duruşma savcısı da bugün Covid-19 salgını nedeniyle mazeret bildirdi. Yerine atanan savcı mütalaa sunamayacağını belirtti.

Mütalaa için süre veren mahkeme heyeti bir sonraki duruşmanın 29 Ocak 2021’de görülmesine karar verdi.

TIKLAYIN – AYM’den Berkin Elvan’a İkinci Ret: Bir Polis Yargılanıyor Ya, Ne Aceleniz Var

Ne olmuştu?

İstanbul, Okmeydanı’nda Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde 16 Haziran 2013’teki polis saldırısında başının arkasından gaz fişeğiyle yaralanan 14 yaşındaki Berkin Elvan hastaneye kalbi durmuş olarak götürülmüştü.

269 gün sonra, tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 11 Mart 2014’te hayatını kaybetti.

Soruşturma dosyası altı savcı değiştirdi. Savcı Faruk Bildirici’nin talebi üzerine, olay yerinde polislerin kullandığı ve Elvan’ın vurulduğu sokağın başındaki TOMA’ya monte edilmiş kamera görüntüleri, Ulusal Kriminal Büro görevlisi bilirkişisi tarafından incelendi ve analiz raporu 6 Mayıs 2014’te dosyaya sunuldu.

Savcı İsa Dalgıç’ın talebiyle görüntüler bu kez Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nda incelendi. Netleştirilmiş görüntüde iki şüpheli memurun göründüğü ve bu memurlardan birinin Elvan’ın ölümüne neden olduğu tespit edildi.

Soruşturma 7 Aralık 2016’da tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu savcılarından İsa Dalgıç’ın hazırladığı iddianamede, tek sanık olarak gösterilen polis memuru F.D.’nin “olası kastla öldürme” suçundan yargılanması istendi.

İddianamede, polislerin “mukavemette bulunan” eylemcilere müdahale ettiği, bu sırada kafasına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan’ın yaralanarak, hastaneye kaldırıldığı ve tedavi gördüğü sırada hayatını kaybettiği anlatıldı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 11 sayfalık iddianame kabul edildi.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan 42 polis hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

Elvan ailesinin avukatı Oya Aslan bianet’e verdiği bilgide, olay yerindeki tek bir polise dava açıldığını, davanın da “kasten öldürmek” değil “olası kastla öldürmek” suçundan açıldığını, bunun da hapis cezasını 20 yıla kadar düşürdüğünü belirtti: “Müebbet gerektiren kasten öldürme yerine olası kast ile yargılandığında, polis mahkum olsa dahi ceza 20 yıla kadar düşüyor. Oysa sadece kamera görüntüleri bile kasten öldürmeye dava açmak için yeterliydi.”

Dava devam ediyor.

TIKLAYIN – Zaman Tüneliyle Gezi Direnişi

Yayınlanma tarihi

9 December 2020

Kategori Listesi