Berkin Elvan’ı Vuran Polis Tespit Edildiyse Neden İfadesi Alınmadı?

BİANET

Berkin Elvan’ı gaz silahıyla vuran polisin kimliğinin tespit edildiği iddia edildi ancak Jandarma raporunda “muhtemel fail” olarak belirtilen polisin ifadesi alınmadı, Emniyet kimlik bilgilerini savcılığa iletmedi.

Gezi direnişi sırasında, 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda gaz bombasıyla vurulup öldürülen Berkin Elvan ile ilgili soruşturmada, fail polisin kimliğinin belirlendiği iddia edildi.

Ancak Elvan ailesinin avukatı Oya Aslan bianet’e yaptığı açıklamada, Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nın bir polisi “muhtemel fail”  olarak işaret ettiğini ancak savcılığın hala bu polisin ifadesinin almadığını söyledi.

Milliyet gazetesinden Damla Güler’in haberinde, Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada gaz bombasını atan polisin kimliğinin belirlendiği ifade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olay yerindeki TOMA kamerasından çekline görüntüler, Jandarma Kriminal Laboratuarı’na gönderilmişti.

Jandarmanın raporunda bir polis “muhtemel fail” olarak yer aldı. Ancak yine aynı raporda, “Failin kim olduğu konusunda ve bu fiili gerçekleştirip gerçekleştirmediği konusunda bu bilgilerle karar verilmesi güçtür” ifadesi de yer aldı.

Bugün Milliyet’te yayınlanan haberde, savcılığın şüpheli polis memurunun kimliğine ulaştığı, polisin başka bir ile tayin edilmiş olduğu iddia edildi.

Emniyet savcılığa bilgi vermedi

Avukat Aslan ise Jandarma’nın raporunda işaret edilen “muhtemel polisle” ilgili savcılıktan önce Emniyet Müdürlüğü’nün kimlik ve sicil bilgisini savcılığa iletmiş olması gerektiğini, Emniyet’ten ise böyle bir bilginin verilmediğini söyledi.

Aslan ayrıca, bir polisin Jandarma raporunda “muhtemel kişi” diye belirtildiğini, gerçek failin bir başka polis de olabileceğini ekledi.

Jandarma raporunda, dava dosyasındaki polis fotolarından tespit yapılarak bu şekilde sicil numarasına ulaşıldığı ifade ediliyor.

Oya Aslan’ın savcılıktan aldığı bilgiye göre de “muhtemel fail” olarak belirtilen polisin de henüz ifadesi alınmadı.

Faillerin belirlenmesi ve yargılanması talebiyle yapılan dönüşümlü açlık grevi 51. günde, Okmeydanı’ndaki Memduh Şevket Paşa Mahallesi Gaziler Sokak girişinde kurulan açlık grevi çadırında devam ediyor.

Jandarma raporunda ne yazıyor?

Soruşturmayla ilgili Elvan ailesinin avukatları bir ay kadar önce yaptıklarıbasın açıklamasında, Jandarma raporunu anlatmıştı.

Avukat Ebru Timtik, daha önce olay yeri görüntüleriyle ilgili Ulusal Kriminal Büro’nun çok ciddi bir inceleme yaptığını, ancak Jandarma Kriminal Laboratuvarının verdiği kararın ise savcıları yönlendirmeye yönelik olduğunu, failin işaret edilmediğini söylemişti:

“Davanın açılması, faillerin bulunması konusunda daha bir ilerleme kaydedilemedi. İki yılın sonunda nihayet Jandarma Kriminal Laboratuvarına gönderilen görüntülerden derlenen bir rapor gönderildi.

Emniyet Müdürlüğü’nün yapacağı, bu suretleri belli, ekip numaraları belli kişilerin içerisinde, Zet silahı (biber gazı silahı) kullanma konusunda eğitim almış kişileri söylemek. Ardından o kişiye dava açılacak.”

Ne olmuştu?

Berkin Elvan 14 yaşındayken, 16 Haziran 2013’te saat 08:00 sıralarında Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Eren Sokak’ta başından gaz kapsülüyle vuruldu.

269 gün komada kalan, bu sırada 15 yaşına basan Elvan, 11 Mart’ta hayatını kaybetti.

Olayla ilgili soruşturma halen sürüyor, henüz hiçbir polise suçlama yöneltilmedi, failler belirlenmedi. Soruşturma dört savcı değiştirdi.

7 Nisan 2014’te dosyaya giren görüntülerde Elvan’a iki zet’çi (gaz fişeği silahı) polisin ateş ettiği, polisleri iki amirin yönettiği, bir polisin silaha gaz fişeği koyduğu tespit edildi. Ancak o tarihten bu yana Emniyet Müdürlüğü savcılığın yazılarına cevap vermediğinden polislerin kimlikleri belirlenemedi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, Mart 2014’te de Berkin Elvan’ı hangi polisin gaz tüfeğiyle vurduğunu araştıran savcıya olay tarihinde görevli olan 1065 çevik kuvvet polisinin adını verdi. Bu rakamdan, olay yerinde görevli olanların sayısı ise 275. Emniyet, Elvan’ın 275 polisten birinin vurduğunu belirtti.

(AS)

Yayınlanma tarihi

3 March 2016

Kategori Listesi

Etiket Listesi