Berkin Elvan’ı Vuran Polisler Korunuyor

RADİKAL

Polisin attığı gaz kapsülüyle başından yaralanan ve komaya giren Berkin Elvan soruşturmasında skandal. Emniyet, savcıya farklı polislerin isimi verdi.

İstanbul’da, Gezi Parkı gösterileri sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle ağır yaralanan ve halen yoğun bakımda tutulan Berkin Elvan’la ilgili soruşturmada, skandal bir gelişme oldu. Elvan Ailesi’nin avukatı savcılıktan, 16 Haziran sabahı saat 07.00-08.00 arasında bölgede görev yapan polislerin isimlerinin tespitini istedi.

Soruşturmayı yürüten Savcı Adnan Çimen de talebi polise iletti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise 16 Haziran’da saat 08.00 ile 17 Haziran sabah saat 08.00 arasında görev yapan polislerin listesini gönderdi.

Elvan Ailesi’nin avukatı Evrim Deniz Karatana, geçen yıl 1 Kasım’da savcılığa dilekçe vererek , Mahmutşevketpaşa Mahallesi ve Mithatpaşa Caddesi’nde 16 Haziran’da saat 07.00-08.00 arasında görev yapıp gaz bombası kullanan polis memurlarının belirlenmesini, aynı saatler içinde Foto Film Şubesi tarafından çekilen görüntülerin getirilmesini istedi. Soruşturmayı sürüten Savcı Adnan Çimen de bu iki talebi emniyete yönlendirdi. Güvenlik Büro Amirliği’nden verilen yanıtta, ‘söz konusu görüntülerin şube kayıtlarında olmadığı’ ifade edildi. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ise, yazıya rağmen, 16 Haziran saat 08.00’le 17 Haziran saat 08.00 arasında görev yapan polislerin listesini gönderdi.

Savcı Adnan Çimen de 14 Ocak’ta emniyete gönderdiği yazıda, 22 polisin ifade için gelmesini istedi. Çimen’in görev yeri, yazıdan iki gün sonra değiştirildiği için ifade alınamadı.

7 aydır komada

Berkin’i vuran polislerin korunduğunu belirten Elvan Ailesi’nin avukatı Evrim Deniz Karatana şunları söyledi: “Berkin’i vuran polisler hakkında yürütülen soruşturmada aylardır doğru dürüst bir adım atılmadı. ‘kamera yok, o bölgede polis görevlendirmedik, tanıkları bulamadık’ cevaplarından sonra ısrarlı taleplerimiz neticesinde bölgede görev yapan polislerin isim ve sicilleri bildirildi. Ama yine aynı sahtekârlıkla saat 07.00 ve 08.00 arasında görev yapan polisleri bildirmek yerine, saat 08.00 sonrasında görevlendirilen polisleri bildirdiler. Yeniden talepte bulunarak belirtiğimiz saatlerde görev yapan polislerin isimlerinin bildirilmesini isteyeceğiz.”

Berkin Elvan 16 Haziran’da ekmek almak için evden çıkmış ve başına isabet eden gaz fişeğiyle komaya girmişti. Yedi aydır yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Elvan’ın dosyası, Gezi eylemlerindaki diğer polis şiddeti şikâyetlerle birleştirilmişti.

Yayınlanma tarihi

24 January 2014

Kategori Listesi