“Yavuz Kod Adlı Kişi Benim”

SABAH

Diyarbakır’da süren faili meçhuller davasının 3 ay önce yakalanan sanığı Uzman Çavuş Burhanettin Kıyak, infaz masasının amiri olarak adı geçen ‘Yavuz Güneş’ kod adı altındaki imzanın kendisine ait olduğunu söyledi

Türkiye’de faili meçhul cinayetlerle ilgili açılan tek davanın bugünkü duruşmasında tarihi bir gelişme yaşandı. Davanın bir numaralı sanığı emekli Albay Cemal Temizöz’ün Cizre İlçe Jandarma Komutanı olduğu dönemde, ilçede görev yapan ve 3 ay önce yakalanan Uzman Çavuş Burhanettin Kıyak, gizli tanık-tanık ifadeleri ile resmi belgelerde sıklıkla geçen infaz mangasının amiri ‘Yavuz’ ve ‘Yavuz Güneş’ kod isimlerinin kendisine ait olduğunu söyledi. Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan dava dün Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık emekli Albay Cemal Temizöz, eski Uzman Çavuş Burhanettin Kıyak, itirafçı Adem Yakin, Hıdır Altuğ, Abdulhakim Güven ile tutuksuz sanık eski Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atağ katıldı. Mahkeme başkanı Bekir Soytürk, sanık Burhanettin Kıyak’a 1993-95 arasında işlenen 20 cinayetin 10’undan yargılandığını hatırlattı. Kıyak, 1992’de nokta tayinle Cizre’ye atandığını belirterek “Ben 1992-1996 arasında görev yaptım. Temizöz komutanımdı” dedi. Kıyak, o dönemde ilçede sorgu mangası olup olmadığından haberi olmadığını söyleyince, mahkeme heyeti 1993’te Cizre’de karakol komutanlığı yapan dosyanın tanığı emekli Astsubay Ahmet Öznalbant’ın “Ölüm grubu kurulmuştu. Bu kişiler ile birlikte 6 -7 kişi, sivil giyimle karakolumuzun sorgu bölümünde çalışır ve ifade alırlardı. Benim çalıştığım dönemde ciddi miktarda faili meçhul yaşanırdı. Gözaltı işlemlerini bu grup yapar, bize bilgi vermezlerdi” şeklindeki ifadesini hatırlattı. Kıyak ise Öznalbant’ı tanıdığını ve personel lazım olduğunu zaman onun yanında göreve çıktıklarını dile getirdi. Kıyak, asli görevinin dışında, bazen de kendisine verilen gözaltı listeleri doğrultusunda köylerde arama yaptıklarını kaydetti. 

“Kod Ad Can Güvenliği İçin”

‘Yavuz’ kod adında birini tanıyor musun?’ sorusuna Kıyak, “Güvenlik gerekçesiyle kullandığım isim olabilir. İsmimizin deşifre olmaması için o tür isimleri kullanıyorduk. Ama resmi evraklarda kendi imzamı kullanıyordum” yanıtı verdi. Başkanın ‘Yavuz kod ismiyle imza attınız mı?’ sorusu üzerine ise Kıyak, “Can güvenliği gerekçesiyle atmış olabilirim” dedi. Kıyak’a 1994’te yer gösterme olayından sonra öldürülüp, ardından da terör olayı süsü verildiği belirtilen Abdurahman Afşar’la ilgili tutanağın üzerindeki 5 isimden ikisinin kod isim olduğunu bunlardan birinin ise ‘Yavuz Güneş’ olduğu belirtilerek, ‘imza size mi ait” diye soruldu. Kıyak, tutanağa bakarak, “Yavuz Güneş ismi bana ait olmayabilir, ama imza benim. Hangi amaçla imza attığımı hatırlamıyorum.” diye cevap verdi. Mahkeme heyeti emekli Albay Cemal Temizöz’ün de aralarında bulunduğu sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Yayınlanma tarihi

23 February 2013

Kategori Listesi