Can’ı Ezen Polis Yüzde 100 Kusurlu Bulundu

Can'ı ezen yüzde 100 kusurlu bulundu
Adli Tıp Kurumu, Diyarbakır’da Cihan Can’ı zırhlı otobüsle ezen polis Hakan Avcı’yı yüzde 100 kusurlu buldu.

Diyarbakır’da inşaat mühendisi Cihan Can’ı zırhlı otobüsle ezen polis Hakan Avcı’nın “bilinçli taksirle ölüme sebep olmak” suçundan yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, sanık polis Avcı katılmazken avukatı ile maktulün kardeşleri Neytullah ve Veysi Can ile avukatları hazır bulundu.

‘Can’ın Yapacağı Bir Şey Kalmamıştı’

Hâkim değişikliğinin olduğu duruşmada, olaya ilişkin Adli Tıp Raporu (ATK) okunarak dosyaya konuldu. Sanık polisin yüzde 100 kusurlu olarak kabul edildiği ATK raporunda, olayın 7 metrelik iki şeritli bölünmüş yolda gerçekleştiği hatırlatıldı. Sanık polisin “havanın yağmurlu olduğu ve görüş açısını engellediği” yönündeki ifadelerine işaret edilen ATK raporunda, bilirkişinin 18 Ekim 2021’de düzenlediği ve sanık polis Hakan Avcı’nın yüzde 80 kusurlu bulduğu rapor anımsatıldı.  Sanık polisin dönüş manevrasını yaptığı buna karşılık ölen Cihan Can’ın dönüşe geçen otobüse karşı koruma tedbirini alamayacağının mütalaa edildiği vurgulanan raporda, sanık polisin olayda asli kusurlu olduğu kaydedildi.

Geçiş Hakkına Riayet Edilmedi 

Avcı’yı asli kusurlu bulan ATK,  Avcı’nın kusurluluk durumunu şöyle ifade etti: “Sanık sürücü Hakan Avcı sevk ve idaresindeki otobüs ile olay mahalline geldiğinde;  sağa manevra ile dönüşe geçmeden evvel görüş alanını kontrolü altında bulundurarak mahalde bulunan yayaların hareket durumlarını gözetmesi, kavşak başını kullanarak geçişini sürdüren müteveffa yayaya ilk geçiş hakkını vermesi gerekirken bu hususlara riayet etmediği, kontrolsüz bir şekilde sağa manevra ile dönüşe geçtiği sırada karşıdan karşıya geçmekte olan müteveffa yaya önlemsizce çarptığı anlaşılmakla gerçekleşen kazada dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranışlarıyla asli kusurludur.”

‘Can’ı Kusurlu Bulmamaktadır’

Ölen Cihan Can’ı kusursuz bulan ATK, Can’ın kusursuzluk durumunu şöyle açıkladı: “Müteveffa yaya Cihan Can kavşak mahallinden karşıdan karşıya geçişi sırasında görüş alanı dışından sol gerisinden gelerek sağa manevrayla dönüşen gelen sanık idaresindeki araca karşı herhangi bir önlem alamayacağı anlaşılmakla meydana gelen kazanın oluş şekli dikkate alındığında atfı kabil kusuru bulunmamaktadır.”

Yeni Rapor Talebi

Sanık avukatı ATK raporundaki aleyhe olan hususları kabul etmediklerini, olay yeri tutanağı, bilirkişi raporu ve ATK raporlarında müvekkilinin kusur durumunun farklı yüzdeliklerle belirlendiğini, raporlar arasında çelişki bulunduğunu savunarak, raporlar arasındaki çelişkilerin giderilmesi için İstanbul ATK Üst Kurulu’nca yeni bir rapor hazırlanmasını talep etti.  Can’ın kardeşleri Neytullah ve Veysi Can da, olay esnasında görgü tanıkları ile ATK’nin düzenlediği raporun birbiriyle uyuştuğunu, başından beri sanığın kastla hareket ettiklerini belirterek, sanığın “kasten öldürme”den cezalandırılmasını istedi.

Yeni Rapor Talebinin Reddedilmesi Talebi

Can ailesinin avukatı, yeni bir rapor tanzimine gerek olmadığını ifade ederek, “Karşı taraf dosyada 3 tane rapor olduğunu söylüyor. Ancak dosyada iki tane rapor mevcuttur. Kaza tespit tutanağında kusur oranı belirlenmemiştir. Bu nedenle sadece iki raporda kusur oranına yer verilmiştir. Ayrıca Diyarbakır 5’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2020/556 esas sayılı dosyasında alınan kusur raporunda benzer şekilde sanığın yüzde 100 kusurlu olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle biz yeniden bir rapor aldırılması yönünde sanık müdafinin talebinin reddine karar verilmesini istiyoruz” şeklinde ifadeler kullandı.

Ailenin avukatı asıl savunmalarının davanın asıl hakimin gelmesiyle yapacaklarını belirterek, bunun için davanın ertelenmesini istedi.

ATK’nin raporuyla birlikte olayın kasıtla meydana geldiği, tezlerinin bir kez daha haklı olduğunu iddia ederek, dosyanın görevsizlik kararıyla Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini istedi.

İddia Makamı Da Yeni Rapor İstedi

İddia makamı da sanık avukatının raporlar arasındaki çelişkilerin giderilmesi için ATK’den yeni bir rapor hazırlanmasını talebine katılarak, ATK’den yeni bir rapor düzenlenmesine yönünde karar verilmesini talep etti.

Rapor Kararı Yetkili Hakime Bırakıldı

Hakim, raporlar arasındaki oransal çelişkinin giderilmesi için ATK’den yeni bir rapor istenmesi kararının değerlendirilmesini dosyanın yetkili hakimin değerlendirmesine bırakarak, duruşmayı 23 Mayıs’a erteledi.

Yayınlanma tarihi

20 May 2022

Kategori Listesi

Etiket Listesi