Can’ın Davasında ATK’den Yeni Rapor İstenecek

Can’ın davasında ATK’den yeni rapor istenecek
Mühendis Cihan Can’ın zıhlı polis otobüsüyle ezilmesinde polis memuru Hakan Avcı’yı yüzde 70 ve yüzde 100 kusurlu bulan iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi için, Adli Tıp Kurumu’ndan yeni rapor istenecek.

Mühendis Cihan Can’ın zıhlı polis otobüsüyle ezilmesinde polis memuru Hakan Avcı’yı yüzde 70 ve yüzde 100 kusurlu bulan iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi için, Adli Tıp Kurumu’ndan yeni rapor istenecek.

Diyarbakır’da 27 Aralık 2019’da inşaat mühendisi Cihan Can’ı zırhlı otobüsle ezen polis Hakan Avcı’nın “bilinçli taksirle ölüme sebep olmak” suçundan yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık polis Avcı katılmazken, avukatı Faruk Uygun ile maktulün kardeşleri Neytullah ve Veysi Can ile avukatları Fuat Coşacak hazır bulundu. Sanık polisin avukatı Faruk Uygun, olaya ilişkin düzenlenen bilirkişi raporunda müvekkilinin yüzde 70, Adli Tıp Kurumu’nun raporunda ise yüzde 100 kusurlu bulunduğuna işaret ederek, bu iki rapor arasında çelişkinin giderilmesi için Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan yeni bir rapor hazırlanması için karar verilmesi talebinde bulundu.

‘DOSYA AĞIR CEZAYA GÖNDERİLSİN’

Can ailesi avukatı Fuat Coşacak ise, yeni bir rapor alınmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, söz konusu iki raporda sanık polisin kusur oranının birbirine yakın olduğunu ifade ederek, yeni rapor hazırlanması talebinin reddini talep etti. Dosyadaki raporlara değerlendirildiğinde eylemin kasten öldürmeye yönelik olduğunu ifade eden Coşacak, bunun da canavarca hisle gerçekleştirildiği kanaatinde olduklarını vurgulayarak, mahkemenin yetkisizlik kararı vererek dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini istedi.

Tarafların beyanında sonra iddia makamı dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Mahkeme, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi talebine ilişkin bir karar vermedi, raporlar arasındaki çelişkilerin giderilmesi için yeni bir rapor hazırlanması istemiyle dosyanın kül halinde Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’na gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 31 Ekim’e erteledi.

 

Yayınlanma tarihi

25 May 2022

Kategori Listesi

Etiket Listesi