Cihan Can Davası İzleme Raporu –24 Mayıs 2022

Deniz Tekin – 23 Mayıs 2022

Mahkeme: Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesi

Esas No: 2020/56

Diyarbakır Merkez Bağlar İlçesi Turgut Özal Bulvarında 27 Aralık 2019 günü akşam saatlerinde kaldırımdan karşıya yaya olarak geçmeye çalışan 33 yaşındaki inşaat mühendisi Cihan Can, çevik kuvvet ekibini taşıyan zırhlı otobüsün altında kalarak feci şekilde hayatını kaybetti. Olaydan sonra gözaltına alınan zırhlı aracın sürücüsü polis memuru Hakan Avcı, tutuklama talebiyle sevk edildiği Diyarbakır Sulh Ceza Hâkimliği tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.  Sanık polis Hakan Avcı olaya ilişkin soruşturma ve kovuşturma aşamasında verdiği ifadesinde araçla ezdiği Cihan Can’ı görmediğini ileri sürererek, “Aracın odunlar üzerinden geçtiği için sarsıntı olduğunu düşündüm” şeklinde savunma yapmıştı. Cihan Can’a çarparak ölümüne neden olan sanık polis memuru Hakan Avcı’nın “taksirle ölüme neden olma” suçlamasıyla 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın 8. duruşması Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşma Öncesi

Cihan Can Davasını izlemek üzere geldiğim Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesinin duruşma salonunun önünde bir kolluk görevlisi bulunuyordu. Duruşma salonunun önünde gazeteciler, Cihan Can’ın ağabeyleri Veysi Can ile Neytullah Can ve Av. Fuat coşacak bekliyordu. Salonun yanındaki panoya asılan duruşma listesinde 15. sırada olan ve saat 11.00 görülmesine karar verilen Cihan Can duruşmasının mahkemedeki iş yoğunluğundan gecikeceği haberini aldım. Mübaşirden,  daha önceki duruşmada sağlık sorunundan kaynaklı mazeretli olan Hakimin ve bu duruşmada geldiğini öğrendim.  Bekleyişin ardından mübaşir, avukatların ve sanık polisin ismini bağırarak duruşmanın başladığını söyledi.

Duruşmaya Katılım

Müşteki Cihan Can’ın ağabeyleri Neytullah Can, Veysi Can, katılan vekili Av. Fuat Çoşacak duruşma salonundaki yerlerini aldı. Sanık polis memuru Hakan Avcı duruşmaya katılmazken müdafii Av. Faruk Uygun duruşma salonundaydı. Duruşmayı Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri de izledi.

Duruşmanın Seyri

Duruşma başında katılan ve sanık avukatlarına beyanları soruldu.

Sanık Avukatı Yeni Rapor İstedi Mahkeme Reddetti

Sanık müdafii Av. Faruk Uygun raporlar arasında çelişkiler bulunduğunu, raporlar arasında bulunan çelişkilerin giderilmesi için bilirkişi raporlarına karşı yapmış olduğu itirazların göz önüne alınarak dosyanın ATK genel kuruluna gönderilmesini istedi.

Ağır Ceza Mahkemesi’ne Gönderilmesi İstendi

Can ailesi vekili Av. Fuat Coşacak ise yeni bir rapor alınmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, söz konusu iki raporda sanık polisin kusur oranının birbirine yakın olduğunu ifade etti. Dosyadaki raporlar değerlendirildiğinde eylemin “kasten öldürmeye” yönelik olduğunu bunun da “canavarca hisle” gerçekleştirildiği kanaatinde olduklarını kaydeden Av. Coşacak, mahkemenin görevsizlik kararı vererek dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini istedi.

Suç Kasten  ve Canavarca Hisle İşlenmiştir

Sonrasında söz alan Neytullah ve Veysi Can da, sanık polisin olayı kasten işlediğini, bu sebeple mahkemenin görevsizlik kararı vermesi talebinde bulundu.

Tekrar söz alan avukat Coşacak, dosyanın ATK genel kurula gönderilmesini gerektirecek bir hususun bulunmadığını, Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ve Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nin aldırdığı bilirkişi raporlarının yeterli olup, sanık avukatın talebinin reddini istedi. Av. Coşacak, ayrıca dosya kapsamından ve sunmuş oldukları raporları göz önünde bulundurarak eylemin, “kasten öldürme” ve “canavarca hisle” gerçekleştiğine dikkat çekerek mahkemenin değerlendirmesini istedi.

İddia makamı dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Ara Kararlar

Hakim, ara vermeden dosyanın ATK Genel Kurulu’ndan rapor alınması için ATK’ye gönderilmesine, rapor geldiğinde de taraflara tebliğ edilmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 31 Ekim 2022 günü saat 09.30’da görülecek.

 

 

Yayınlanma tarihi

8 June 2022

Kategori Listesi

Etiket Listesi