Dargeçit’te Acı Kazı: Kuyuda İki Kemik

RADİKAL

Mardin’in Dargeçit ilçesinde yedi gencin 2-6 Kasım 1995’te en son jandarma tarafından gözaltına alınıp kaybedilmesine ilişkin Bağözü Köyü’nde yapılan kazıda cesede rastlanmazken, aileler bir kuyuda kendi elleriyle yakınlarını aradı. Kuyudan önce taş, taşın altından yanmış odunlar, odunların arasından yanmış kemikler çıktı. Avukatlar bulunan kemikleri savcılığa teslim etti.
Dargeçit Savcısı Şükrü Arslan’ın dün bir adli tıp uzmanıyla başladığı kazı işlemine Eren Keskin’in de aralarında olduğu dört avukat ve aileler katıldı. Yaklaşık 20-30 metrekareyi içine alan bir alanda bir saat kadar devam eden kazıda herhangi bir ceset ya da bulguya ulaşılmadı.

Yüzeysel kazı 

Savcı Arslan ve ekip ayrılırken, aileler kazının yüzeysel yapıldığını söyledi. Aileler daha sonra da başka bir bölgeye geçerek, içine bir cesedin atılmış olabileceği kuşkusuyla bir su kuyusunu boşaltmaya koyuldu. Katliamdan kurtulan fakat ağabeyi Seyhan Doğan’ı kaybeden Hazni Doğan kuyuya bizzat girdi. Sonra da belediyenin gönderdiği vidanjörler ve araçlarla kuyudan önce taş ve çakıl parçaları, ardından yanmış odunlar çıkarıldı. Bu odun parçaları arasında iki kemik bulundu. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi adına çalışmalara katılan Leman Yurtsever, Radikal’e, kemiklerin insana ait olabileceğini söyledi.

Kuyu açılacak 

Avukat Eren Keskin, “Aileler elleriyle kazdı. Kuyu taşlarla doldurulmuştu. Taşların altında, yanmış odunlar vardı. Sonra da iki kemik bulundu. Ancak o anda savcı olmadığı için kazıyı durdurduk. Kemikleri teslim edip kuyunun uygun bir günde açılmasını isteyeceğiz” dedi.

Yayınlanma tarihi

18 February 2012

Kategori Listesi