Dargeçit’teki Jitem Soruşturmasında Ek İddianame Hazırlanacak

HABERLER.COM

Dargeçit JİTEM iddianamesi üzerine Mardin İHD avukatlarının yapmış olduğu itirazlar, Midyat Sulh Ceza Hâkimliği tarafından kısmı kabul edildi.

Dargeçit JİTEM iddianamesi üzerine Mardin İHD avukatlarının yapmış olduğu itirazlar, Midyat Sulh Ceza Hâkimliği tarafından kısmı kabul edildi. Verilen kararın ardından soruşturmada, 16 kişi hakkında ek iddianame hazırlanacak.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde, 1995 yılında yedi sivil vatandaş ve bir uzman çavuşun öldürülmesine ilişkin, dönemin komutan ve rütbeli askerleri olan beş kişi hakkında dava açılmasından sonra çoğu korucu 16 kişi için verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararına, davaya müdahil olan İHD avukatlarının yaptığı itiraz kabul edildi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Mardin İHD Bürosu Başkanı Erdal Kuzu, Dargeçit cinayetlerinin bir bütün halinde JİTEM cinayeti olduğu ve örgüt suçu olduğu itirazları Midyat Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, haklarında takipsizlik kararı verilen şüpheliler hakkında ek iddianame hazırlanma yönündeki talebin de kabul edildiğini söyledi. Aynı dönemde aynı kişiler tarafından kaçırılıp öldürülen Hikmet Kaya’nın cinayetinin dosyaya dahil edilmesi taleplerininse kabul edilmediğini belirten Kuzu, “16 kişiyle ilgili verilen, ‘Kovuşturmaya yer yoktur’ kararı kaldırıldı. Savcılıkça yürütülecek bu kovuşturma sonucunda hazırlanacak ek iddianame, dosyaya bakacak mahkemenin kararına göre mevcut davayla birleştirilecek. Dargeçit cinayetleri, JİTEM cinayetidir. Bu gerçeğin üstü örtülemez.” dedi.

Söz konusu olaya ilişkin, 19 yıl sonra Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış ve bir süre önce güvenlik gerekçesiyle dava dosyası, nakil talebiyle Adalet Bakanlığı’na gönderilmişti.

Yayınlanma tarihi

7 February 2015

Kategori Listesi