Dersim’de Bulunan İnsan Kemikleri İle İlgili Soruşturma Açıldı

BİANET

Dersim’deki kazıda bulunan insan kemikleriyle ilgili soruşturma başlatan Tunceli Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili bilgisi olabilecek kişilere ulaşmaya çalışıyor. Kemiklerin Adli Tıp’ta incelemesi sürüyor.

Dersim’de orman arazisindeki yol çalışması sırasında bulunan insan kemikleriyle ilgili Tunceli Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Temsilcisi Avukat Barış Yıldırım, bianet’e yaptığı açıklamada, savcılığın olayla ilgili bilgisi olabilecek kişilere ulaşmaya çalıştığını söyledi.

Adli Tıp’ta inceleniyor

Kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kocakoç köyüne bağlı Dallık mevkii ormanlık alanındaki yol yapım çalışmaları sırasında, bir hafta önceki kazılarda bir insan kafatası ve çok sayıda insan kemiklerine rastlanmıştı. İnsan kemiklerine rastlanmasının ardından savcılık ve Jandarma ekipleri olay yerine geldi. Dersim Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile yapılan kazıda bulunan kafatası ve kemik parçaları olay yeri inceleme ekipleri tarafından kayıt altına alındı. Kemikler kimlik ve ölüm şekli tespiti için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Bölgede geniş çaplı arama yapıldı mı?

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da bugün konuyla ilgili soru önergesi verdi. Tan, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, kemiklerin hangi yıllara ait olduğunun ve kimlik tespitinin yapılıp yapılmadığını sordu. Önergede, Dersim’de hem 1990’lı yıllarda birçok faili meçhul cinayetin işlendiği hem de 1937 yılında binlerce insanın katledildiğine işaret edilerek, şu sorular soruldu:

“Bölgede yapılan çalışmalarda ortaya çıkan kemiklerin hangi yıllara ait olduğu tespit edilmesi için gerekli incelemeler yapılmış mıdır?”

“Bu kemiklerin kaç ayrı kişiye ait oldukları ve bu kişilerin kimlik tespitleri yapılabilmiş midir?”

“Kemiklerin çıktığı alanda başka kemiklerin olup olmadığı hakkında daha geniş çapta bir arama yapılması düşünülmekte midir?”

Bu ilk toplu mezar değil

Kemiklerin kime ait olduğu konusunda üç ihtimal üzerinde duruluyor. Birincisi, kemiklerin, 90’lardaki faili meçhul cinayetlerde kaybedildiği düşünülen insanlara ait olabileceği yönünde. Ayrıca, kemiklerin çatışmalarda hayatını kaybeden PKK’lere ait olabileceği de söyleniyor. Üçüncü ihtimal ise 1937-1938’deki Dersim katliamında öldürülenlerin bu bölgeye gömülmüş olabileceği.

Şubat 2011’de de Dersim’in Alacık köyündeki Roşnek mezrasında bulunan Çoleneser’de iki alanda toplu halde gömülmüş insan kemikleri bulunmuştu.

Avukat Yıldırım, kemiklerin Dersim Askeri Harekatı’nda öldürülmüş kurbanlara ait olduğunu ileri sürerek, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Yıldırım, erkeklerle kadın ve çocukların ayrı şekilde topluca gömüldüğü bölgede, yaklaşık 230 kişi olduğunu açıklamıştı.

Ayrıca, 1997’de Çemişkezek’te çatışmada öldürülen 19 kişinin olduğu toplu mezar da 3 Şubat 2011’de bulundu.

Hüsnü Yıldız, kardeşi Ali Yıldız‘ın da olduğu mezarın açılması için 66 gün boyunca açlık grevi yapmış, savcılık sonunda Yıldız’ın talebini kabul ederek 12 Ağustos 2011’de mezarın açılmasına karar vermişti. Toplu mezardan çıkan kemiklerden bazılarına yapılan DNA testi sonucunda, Ali Yıldız’ın cenazesine ulaşılmıştı.

Yayınlanma tarihi

4 April 2013

Kategori Listesi

Etiket Listesi