Dink Davası 7 Temmuz’a Ertelendi

MİLLİYET

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davaya bugün devam edildi. Sanıklardan Erhan Tuncel ile Mustafa Öztürk arasında cinayetten önce telefon görüşmesi olup olmadığına ilişkin Trabzon Emniyet Müdürlüğüne yazılan yazıya cevap verildi.Yazıda, Trabzon Emniyet Müdürlüğü kendilerinde böyle bir bilginin bulunmadığı söyledi. Trabzon emniyetinden gelen başka bir yazıda ise Mustafa Öztürk’ün cep telefonu kayıtlarının imha edildiği bildirildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu 8 sanık ile bazı tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Tutuksuz sanık Coşkun İğci’nin savunması avukatı olmadığı için tespit edilemedi. Tutuksuz sanıklar Numan Şişman , İrfan Öztürk ve Erbil Susaman’ın çapraz sorgusunun yapıldığı duruşmada, Yasin Hayal’e cezaevinde Veli Küçük’ün kendisini ziyaret edip etmediği soruldu. Erhan Tuncel, Küçük’ün kendisini ziyaret etmediğini söyledi.

Daha önce Albay Ali Öz ve diğer askerler hakkında Trabzon’da yürütülen soruşturmanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesini isteyen müdahil avukatları, bu konudaki taleplerine ilişkin bir gelişme olup olmadığının Trabzon ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ndan sorulmasını istediler.

Sanıklardan Erhan Tuncel ile Mustafa Öztürk arasında telefon görüşmesi olup olmadığına ilişkin Trabzon Emniyet Müdürlüğünden gelen yazıda, kendilerinde böyle bir bilginin bulunmadığını yazdıkları belirtildi. Trabzon emniyetinden gelen başka bir yazıda da Mustafa Öztürk’ün cep telefonu kayıtlarının imha edildiği bildirildi.

Coşkun İğci’nin savunmasının alınması amacıyla kendisine Barodan avukat atanmasına hükmeden mahkeme, Yasin Hayal cezaevinde bulunduğu sırada Veli Küçük’ün ziyaret edip etmediğine ilişkin Bayrampaşa Cezaevine yazı yazılmasına karar verdi.

Avukatların, Albay Ali Öz ve diğer askerler hakkındaki soruşturmanın İstanbul Cumhuriyet savcılığı tarafından yürütülmesine ilişkin taleplerinde gelişme olup olmadığının sorulmasına hükmederek, duruşmayı 7 Temmuz tarihine erteledi

Duruşma çıkışında açıklama yapan Hrant Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, “Bütün kurumlara yazılan yazılar henüz gelmemişti. Bu cevapların yeniden istenmesi yönünde kararlarımız vardı. Bu kararlarımızın pek çoğu kabul edildi. Trabzon ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığına verdiğimiz dilekçelerin mahkemece akıbetinin sorulmasını talep ettik. Mahkeme bunu kabul etti. Sadece Mustafa Öztürk ile ilgili geldi. Öztürk ile ilgili kayıtların imha edildiğine ilişkin bilgi geldi. Erhan Tuncel ile ilgili daha geniş bir talep İstihbarat Daire Başkanlığından istendi. Oradan gelecek yanıt naib hakimlikle incelenecek ve mahkemeye sunulacak. Henüz buradan bir sonuç çıkmadı” dedi. Bir gazetecinin bundan sonra duruşların açık olup olmayacağına ilişkin soruya Çetin, “Evet çünkü O.S. 18 yaşını 28 Haziran’da dolduruyor” şeklinde yanıt verdi.

Çetin, Yasin Hayal’in cezaevinde iken kimlerin ziyaret ettiğine ilişkin talepte bulunduklarını Trabzon’da kaldığı döneme ilişkin yanıt geldiğini ancak Bayrampaşa’da kaldığı döneme ilişkin yanıtın gelmediğini buna ilişkin yeni bir talepte bulunduklarını söyledi.

Yayınlanma tarihi

28 April 2008

Kategori Listesi