“Diyarbakır’da JİTEM Soruşturması Bekletmeden Açılmalı, Deliller Ortada”

BİANET

Avukat Elçi, Ergenekon iddianamesine giren JİTEM kurucusu Doğan’ın belgelerinin istenmesi, JİTEM’in bütün cinayetlerinin, bombalamalarının, kaçırmalarının tek bir davada yargılanması gerektiğini söyledi. Elçi belgelerin süren dava dosyasına girmesini de isteyecek.

Avukat Tahir Elçi Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde yer alan JİTEM’le ilgili bilgilerin, örgütün varlığının ve yasadışılığının kurucusu tarafından belgelenmesi anlamına geldiğini söylüyor.

“Bu, yıllardır bildiğimiz bir şeyin kanıtı: Silahlı bir suç örgütünün, birkaç kişinin işi olmadığının, üst düzey komutanların bilgisi dahilinde, emir komuta zinciri içinde kurulup hukuk dışı faaliyetler gerçekleştirdiğinin kanıtı.”

Kurucusundan JİTEM’in yasadışı faaliyetleri

İddianamede, JİTEM’in kurucusu emekli albay Arif Doğan‘ın arşivindeki belgelerden elde edilen bilgiler yer alıyor. O dönemde binbaşı olan Doğan, JİTEM’i binbaşılar Hüseyin Kara, Cem Ersever, yüzbaşılar Aytekin Özenve Ali Yıldız‘la birlikte, görevlendirme üzerine kuruyor; birim, 1988’de Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele (JİTEM) adını alıyor. Doğan, görevini 1990’da Veli Küçük‘e devrediyor. JİTEM’in ev bombalayıp PKK bildirisi bırakmak, yasadışı örgütle görüşmek, anında infazlar, sivil silahlı timler, sahte kimlikler gibi yasadışı faaliyetleri de iddianamede.

Elçi: Silahlı suç örgütü olarak soruşturulmalı

Elçi’ye göre bu belgelerin getirdiği en önemli yenilik, JİTEM’in silahlı bir suç örgütü olduğunu kanıtlaması. Bölgedeki en yetkili savcılık olan, Diyarbakır’daki özel yetkili ağır ceza mahkemesi savcılığının kendiliğinden JİTEM soruşturması başlatması gerektiği kanısında.

“Suç örgütünü, kuran, görev alan, emir veren ve alanlar ortaya çıkarılmalı. JİTEM bütün olarak, bir örgüt olarak tek elden yargılanmalı. Savcılık delilleri toplamalı, İstanbul’dan belgeleri istemeli. Daha sonra, bu dava Ergenekon davasıyla da birleştirilebilir.”

Elçi, şu an Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren ve “JİTEM davası” olarak bilinen davanın da avukatı. Ergenekon savcılarının elindeki belgelerin bu dosyaya girmesini ilk duruşmada talep edeceğini söylüyor.

Doğan’ın belgelerini görmek gerek

Ergenekon iddianamesinde, savcılar Doğan’daki JİTEM belgelerinde şu ayrıntıların yer aldığını yazıyor:

“Yapılan operasyonlarla ilgili ‘Operasyon Sonuç Raporları’ düzenlenmiştir. JİTEM’in yaptığı birçok operasyon ve sorgu ayrıntılı olarak belirtilmektedir.”

Belgelerin iddianamenin eki olarak açıklanması ihtimali var. Elçi, bunların JİTEM’in bütün faaliyetlerini içermeyebileceğini, ama örgütün işleyişiyle ilgili bilgi edinilebileceğini söylüyor. Bu belgeler birçok faili meçhul cinayet ve kaybedilme olayıyla ilgili ipuçları da içeriyor olabilir. Elçi “Savcıların bütün bunları tek tek tutanağa geçirip soruşturması gerek” diyor.

“O örgüt Hizbullah”

Doğan’ın belgelerinde JİTEM’in PKK’nin ideolojisine ters, bir başka örgütle işbirliği yaptığına dair bilgiler de var. Elçi “O örgütün Hizbullah olduğu açık. O yıllarda Hizbullah üyelerinin JİTEM’le birlikte faaliyet yürüttüğünü, jandarma binalarına girip çıktığını biliyorduk. PKK dışında, aktif, silahlı başka örgüt de yoktu zaten. Bu yüzden bölgedeki insanlar Hizbullah’a ‘Hizbulkontra’ derdi” diye konuşuyor.

Yayınlanma tarihi

27 March 2009

Kategori Listesi