Efe Tektekin’e Çarpan Zırhlı Aracı Kullanan Polis: Çocuk Bana Çarptı

Hazırlanan iddianamede 5 yaşındaki Efe’nin yaya kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle asli kusurlu bulundu. Şüpheli polis İ.A.’nın ise, “tali kusurlu” olduğu tespiti yapıldı.

BİANET

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerinde 11 Eylül’de seyir halindeki zırh aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Efe Tektekin’in ölümüne ilişkin iddianame hazırlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Efe’nin genel beden travması, kafa kemik kırıkları, beyin kanaması, iç organ yaralanması ve büyük damar yaralanmasıyla iç ve dış kanama sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafında kabul edilen iddianamede, zırhlı aracın sürücüsü tutuksuz şüpheli polis İ. A. hakkında, “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 ila 6 yıl arasında hapis ile cezalandırılması talep edildi.

Trafik Kazası Bilirkişi raporuna yer verilen iddianamede, Efe Tektekin ölümünün “kusur ihlali” sonucu meydana geldiği ifade edildi.

“Çocuk Aracın Hızını Göz Önünde Bulundurmadı”

Efe’nin 5 yaşında olduğu hatırlatılan raporda, karşıdan karşıya geçmek isterken yolu kontrol etmediği, aracın hızını göz önünde bulundurmadığı ve araca ilk geçiş hakkını vermediği bu nedenle “kusurlu” olduğu belirtildi.

Polis İ.A.’ya ilişkin ise, kaza yerinin meskun mahal olması, kavşağa yaklaştığı halde yavaşlamadığı, karşıdan karşıya geçmekte olan yaya geçiş hakkı vermediği ve aracın zırhlı olması nedeniyle görüş açısını ayarlamadığı belirtildi. Ayrıca raporda, sanık polisin hızını kontrol etmediği,  kazayı önleme adına frene başvurmadığı, sol şerit boş olduğu halde manevra yapmadığı belirtilerek, “kusurlu” olduğu ifade edildi.

Şüpheli Polis: Çocuk Bana Çarptı

İddianamede, şüpheli polis İ.A. zırhlı araçta ekip amiri olarak görev yapan polis memuru Ö.Ö. ve S.B’nin de ifadeleri yer aldı. Sanık polis İ.A. ifadesinde, “aracın yüksek olması ve aracıma çarpan çocuğun boyunun kısa olması ile zırhlı aracın açısının dar olması nedeniyle çocuğun bana çarptığını görmedim” dedi.

Polis memuru Ö.Ö. ise ifadesinde aracın sağ tarafından ses geldiğini, ardından aracın arka tekerleğinde zıplama meydan geldiğini söyledi. Polis Ö.Ö. ile aynı ifadeyi veren tanık polis S. B. de olayın yaşandığı gün zırhlı araçta olduğunu belirterek, aracın arka tekerleğinde zıplama meydan geldiğini ve araçtan indikleri sırada Efe Tektekin’in aracın sağ tarafında yerde yatar şekilde bulduklarını belirtti.

 5 Yaşındaki Efe “Asli Kusurlu”

Raporun sonucunda Efe Tektekin’in Karayolları Trafik Kanunu’nun 68’inci maddesini (Yayalar, taşıt yolu bitişiğinde ve yakınında yaya yolu, banket veya alan varsa burada yürümek zorundadır.  Taşıt yolunun karşı tarafına geçmek isteyen yayaların taşıt yolunu, yaya ve okul geçidi ile kavşak giriş ve çıkışları dışında herhangi bir yerden geçmeleri yasaktır) ihlal ettiği gerekçesiyle  “asli kusurlu” sayıldı.

Polis “Tali Kusurlu” Sayıldı

Polis İ.A. ise, Karayolları Trafik Kanunu’nun 52’inci maddesini “Kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmak, Hızlarını, kullandıkları aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmak,  Diğer bir aracı izlerken yukarıdaki fıkrada belirlenen durumları göz önünde tutarak güvenli bir mesafe bırakmak, Kol ve grup halinde araç kullananlar, araçları arasında yönetmelikte belirtilen esaslara uygun olarak diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklıklar bulundurmak, zorundadırlar) ihlal ettiği  bu nedenle “tali kusurlu” olduğu tespiti yapıldı.

Avukat Çınar: Veriler Ortaya Konulmuş Ama Toplama Yanlış Yapılmış

İddiananemeye ilişkin bianet’e konuşan ailenin avukatı Sedat Çınar, Trafik Bilirkişi raporunu hazırlayanların da polis memuru olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Rapor polisin suçunu açık açık yazmış verileri ortaya koymuş fakat sonuna gelip toplamayı yanlış yapmış. Bu rapor bunu gösteriyor. Kendileri de polis memurunu olan insanların farklı bir rapor hazırlamasını beklemek mümkün değil. Zırhlı aracı kullanan polis memurunun ifadesi zaten başlı başına  facia 5 yaşındaki çocuğun kendisine çarptığını belirtiyor. Biz mahkemede gerekli taleplerde bulunacağız.”

Dedesine de Zırhlı Araç Çarpmıştı

11 Eylül’de zırhlı aracın çarpması sonucu ağır yaralanan ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alınan Efe Tektekin, 13 Eylül’de yaşamını yitirmişti.  Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin (85) de 6 Haziran 2018’de TOMA’nın çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. (RT)

Yayınlanma tarihi

3 September 2021

Kategori Listesi

Etiket Listesi