Emniyet, Berkin Elvan’ı Vurmakla Soruşturulan Polisleri Savcılığa Vermedi

BİANET

Savcılık, Berkin Elvan gaz fişeğiyle vurulduğu sırada olay yerinde olan polisleri tespit etti, bir polisi de “tanık olarak” ifadeye çağırdı. Polis belirlenen gün ve saatlerde ifade vermeye gitmedi. Emniyet de kimlik bilgilerini savcılığa bildirmedi.

Gezi direnişi sırasında gaz fişeğiyle başından vurularak öldürülen Berkin Elvan ile ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz, gaz fişeğinin atıldığı sırada olay yerinde bulunan polisleri belirledi ve Emniyet Müdürlüğü’nden kimlik bilgilerini istedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü polislerin kimlik bilgilerini vermedi.

Savcı Kiraz, bir polisin de Memur Suçlarına Soruşturma Bürosu’na giderek soruşturma kapsamında ve “şimdilik tanık olarak” 30 Eylül’de (dün) 13:30-15:30 saatleri arasında ifade vermesini istedi.

Polis ifade vermeye gitmedi.

Görüntülerden tespit edildi

Savcı Kiraz’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yolladığı yazı şöyleydi:

“16/06/2013 tarihinde Berkin Elvan isimli şahsın Mithatpaşa Caddesi ile Gaziler Sokak kesişiminde yaralanması ve bilahare Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde vefat etmesi olayıyla ilgili olarak yürütülen soruşturmaya esas olmak üzere;

Olay yeri görüntülerinin bulunduğu DVD’ler üzerinde Cumhuriyet Başsavcılığımızca bilirkişi olarak atanan Ulusal Kriminal Büro tarafından düzenlenen raporda olaya karışan kişiler olarak tespit edilen ve yazımız ekinde renkli çıktısı gönderilen kişilerden; birinci zet (gaz tüfeği) polisi (dolgun olan), ikinci zet polisi (dirseği sargılı), üçüncü kişi (kumral komiser yardımcısı, olaydaki zetçiler grubunun amiri) ve dördüncü kasklı fişek taşıyan olarak fotoğraflar üzerinde belirtilen personellerinizin açık kimlik bilgilerinin ve halen görev yaptıkları birimlerinin tespiti ile Cumhuriyet Savcılığımıza bildirilmesi;

Ulusal Kriminal Büro tarafından düzenlenen 22/05/2014 tarihli ek bilirkişi raporunda tespit edilen şahsa ait görüntülerin renkli çıktısındaki personelinizin de açık kimlik bilgilerinin tespiti ve görev yaptığı birimin bildirilmesi ve bu personelinizin bu aşamada tanık sıfatıyla dinlenmek üzere 30/09/2014 günü saat 13:30-15:30 arasında Cumhuriyet Başsavcılığımız Memur Suçları Soruşturma Bürosuna müracaatının sağlanması rica olunur.”

Ne olmuştu?

Berkin Elvan Gezi direnişi sırasında, 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda gaz fişeğiyle vuruldu, 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 15 yaşındayken hayatını kaybetti.

Öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Faruk Bildirici’nin 12 Haziran’da Antalya’ya atanmasından sonra hiçbir işlem yapılmadı. Soruşturma üç ay savcısız kaldı.

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın yeni makamına atanmasıyla soruşturma kaldığı yerden devam ediyor.

Olayın üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti henüz hiçbir polis suçlanmadı. (AS)

Yayınlanma tarihi

1 October 2014

Kategori Listesi