Enes Ata’nın Babası: 10 Yıldır Adalet Gelmedi

EVRENSEL

Diyarbakır’da öldürülen Enes Ata’nın babası: 10 yıldır evlat acısı yaşıyorum, adalet yok

Diyarbakır’da 2006’da öldürülen 8 yaşındaki Enes Ata’nın babası Selamettin Ata, AİHM kararına rağmen sanık polisler hakkında beraat istenmesine tepkili. Hukuka olan inancını yitirdiğini dile getiren Ata, “10 yıldır evlat acısı yaşıyorum, adalet yok” dedi.

Diyarbakır’da 28 Mart 2006 tarihinde düzenlenen cenaze törenlerinin ardından çıkan olaylarda polisler tarafından açılan ateş sonucu kalbine kurşun isabet etmesiyle yaşamını yitiren 8 yaşındaki Enes Ata ile gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle öldürülen 14 yaşındaki Mahsum Mızrak’a ilişkin Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde 9 Aralık’ta görülen 33’üncü duruşmada sanık polislerin beraatı istendi. Sanık Polisler H.A, B.Ö. ve N.Ö. hakkında ömür boyu hapis istemiyle açılan davanın duruşmasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Türkiye’yi suçlu bulması kararıyla görülmesine rağmen sanık polisler hakkında beraat istenmesine Enes Ata’nın babası Selamettin Ata tepki gösterdi.

‘Hukuka Olan İnancımı Yitirdim’

Ata, kararda “Ateşin güvenlik güçlerinin silahından açıldığı” tespitine rağmen adil yargılamanın yapılmadığını ifade ederek, “Her şey ortada, bir umut ve beklentim yok. Sadece takip ediyorum. Güvenlik güçlerinin vurduğunu kendileri de inkar etmiyor. Mahkeme kararı olmadan elbiseleri imha edildi. Emanetteki kurşunlar kaybedildi. Bu saatten sonra ne bekleyebilirim. Hukuka olan inancımı yitirdim” dedi.

‘Cesaret Verildi’

“10 yıldır evlat acısı ile yaşıyorum” diyen Ata, “Enes’i kaybettiğimiz günden bu yana mahkeme salonlarından ayrılmıyorum. İşkence içinde işkence yaşıyoruz, adalet beklentim yok. Sonucun beraat olacağını biliyorum. Ancak sonuna kadar mücadele edeceğim. 10 yıldan sonra gelen adaleti ben ne yapayım! Polisler hâlâ görevlerinin başında, emekli olacak neredeyse. Benim ödediğim vergiler ile maaşlarını alıp, ellerini kollarını sallayarak dolaşıyorlar. Faillerin cezalandırılmamasıyla yeni çocukların katledilmesine cesaret sağlandı” dedi.

Yayınlanma tarihi

14 December 2016

Kategori Listesi

Etiket Listesi