Erhan Görür Davası İzleme Raporu – 15 Eylül 2022

Mehtap Işık – 15 Eylül 2022

Mahkeme: Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi

Esas No: 2022/123 Esas

Van’ın Başkale ilçesinin İran sınırında bulunan Kaşkol (Qaşqol) Mahallesi’nde, 14 Haziran 2020 tarihinde askerler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 20 yaşındaki Erhan Görür’ün ölümüne ilişkin 2 yıl süren soruşturmanın sonunda hazırlanan iddianame Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Görür’ün ölümüne neden olan Piyade Üsteğmen Yasin Erkoç, “Taksirle öldürmek” suçundan yargılanıyor. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 31 Mayıs 2022 tarihinde görülen ilk duruşmada sanık ve bir kısım tanıklar dinlendi. 15 Eylül 2022 tarihinde ise 2. Duruşması görüldü.

Duruşma Öncesi

Saat 09.15’te görülmesi kararlaştırılan Erhan Görür Davası’nın duruşmasını izlemek üzere 15 dakika öncesinden  Van Adliyesi’ne herhangi bir engelleme olmadan girdim. Duruşma salonunun kapısında asılı bulunan listeye göre Erhan Görür Davası duruşması ikinci sırada görülecekti. Davanın taraflarından henüz kimse gelmemişti. Bir süre sonra Özgürlük için Hukukçular Derneği Van şubesi, İnsan Hakları Derneği Van Şubesi, Van Barosu İnsan Hakları Komisyonu’nun destek çağrıları sonucu geldiğini düşündüğüm yaklaşık 10 avukat duruşmayı izlemek için duruşma salonunun önüne geldiler. Duruşma salonunun önünde çok sayıda sivil polis de bulunuyordu. Mahkeme heyetinin duruşma salonuna gelmesiyle birlikte mübaşir duruşmanın başladığı haberini verdi duruşma 9.30 da mübaşir izleyicileri ve tarafları duruşma salonuna çağırdı. Müşteki avukatları yerlerine geçtiler, sanık avukatı da SEGBİS sistemi üzerinden duruşmaya katıldı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya katılım konusunda herhangi bir sınırlama getirilmedi. İzleyici olarak gelen avukatlar arka sırada izleyici yerlerine geçtiler. Aynı şekilde Mezopotamya Ajansı ve Jinnews Haber Ajansı’ndan muhabirler de izleyici olarak yer aldı. 6 tane sivil giyimli polis ya da jandarma olduğunu düşündüğüm kişi de arka sıralara geçip yerlerini aldıkları duruşma boyunca da duruşmayı izledikleri, sürekli aralarında konuştukları ve duruşmaya gelen herkese dikkatlice baktıkları gözlemlendi.

Müşteki Sıdıka Görür ve vekili ÖHD Van Şubesi Eş Başkanı Av. Ebru Demirtepe, müşteki Saim Yılmaz vekili Av. Cüneyt Ergün ve Av. Doğan Serhat Avar‘ın duruşmaya katıldı. Tutuksuz yargılanan sanık Yasin Erkoç duruşmaya katılmadı ancak avukatı Av. Münevver Nilgün Seçen SEGBİS üzerinden  hazır bulundu.

Duruşmanın Seyri

Tanık B.K.’nın zorla getirme emrinin yerine getirilmediği tutanağa geçirildi.  Sanık müdafiine söz verildi. Sanık müdafi önceki celse zaten beyanda bulunduklarını ve o beyanlarını tekrar ettiklerini, olayın yaşandığı yerin terör bölgesi olduğu ve güvenlik önlemlerinin alınmasının müvekkilin görevi olduğunu tekrar ederek, ilgili jandarma karakoluna gerekirse müzekkere yazılarak son 5 yıl içinde kaç tane terör olayının meydana geldiğinin araştırılmasını ve gerekirse dosya arasına alınmasını istedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı bu hususların tutanağa geçirilmesini isteyip istemediği konusunda kendisine soru yöneltti. Ancak sanık avukatı sadece bu hususları beyan ettiğini, tutanağa geçirip müzekkere yazılmasını ise mahkemenin taktirine bıraktığını belirtti.

Sanık avukatından sonra ise müşteki avukatlarından Av. Ebru Demirtepe söz alarak ”Daha önceki savunmalarımızı aynen tekrar ederiz. Olayın taksirle öldürme değil kasten öldürme olduğunu değerlendiriyoruz. Yargılamanın bu suçtan yapılmasını talep ederiz. Sanık daha önceki beyanında kaçakçılık ihbarı üzerine olay yerine gittiğini beyan etmiştir. Söz konusu ihbarın örgüt ihbarı olmadığı ortadadır. Sanık örgüt olayından bahsetmemiştir. Orada yaşanan örgütsel olayların buna gerekçe olamayacağını belirtmiş ancak Mahkeme Başkanı beyanları duruşma zaptına geçirirken örgüt kelimesini ‘terör’ olarak zapta geçirmiş avukat öyle geçirilmemesini talep etse de söz konusu zapta ‘terör’ olarak geçirmiştir.” dedi.  Av. Ebru Demirtepe savunmasının devamında sanık müdafinin olay yerindeki karakoldan araştırma yapılması yönündeki talebinin reddine karar verilmesini ve olay günü 112 aranarak ‘burada iki yaralı var’ ihbarına rağmen sadece bir kişinin ambulansla hastaneye götürülmesi konusunun araştırılması gerektiğini, sanığın ifadesinde sadece 7 kez ateş açtığını beyan ettiğini ancak olay yerinde 7’den fazla boş kovanın bulunduğunu belirtti. Fazladan ateş açılan boş kovanların kimlere ait olduğu hususunun araştırılması gerektiği ve soruşturmanın bu boyutuyla genişletilmesi gerektiği, olay yerinde incelemenin yapılması gerektiğini bildirerek keşif yapılması talebinde bulundu. Aynı şekilde olayın kasten gerçekleştiğini dile getiren Av. Ebru Demirtepe sanığın tutuklanması talebinde bulundu.

Müşteki vekili Av. Cüneyt Ergün de ‘‘Sanığın suçtan kurtulmaya yönelik terörü bahane etmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. İhbar kaçakçılık üzerine yapılmıştır. Atlılar asker grubunu 500-600 metre geçtikten sonra ateş ediliyor. Sanık suçtan kurtulmak için böyle bir savunma yapmıştır. Dosyanın tamamı incelendiğinde bu hususlar görülecektir. 112 aranıp 2 tane yaralının olduğu söyleniyor ekiplerin olay yerine geldiğinde sadece 1 tane yaralı bulunmuştur. Diğer yaralıyı vatandaşlar daha sonra bulup hastaneye götürüyor. Bu yüzden de 112 ihbar tutanaklarının mahkemeye getirilmesini talep ediyoruz.  Bu aşamada sanığın neden tutuksuz yargılandığını anlamış değiliz. Sanığın tutuksuz yargılanması ölçülü değildir. Sanığın tutuklu yargılanmasını talep ediyoruz” dedi.

Müşteki vekili Av. Doğan Serhat Avar ise ‘‘Sanığın bir sonraki celse mahkeme salonunda hazır edilerek ek savunmasının alınmasını ve kasten öldürmeye teşebbüsten yargılanmasını talep ederiz.” dedi.

Mütalaası sorulan duruşma savcısı ise eksik hususların giderilmesini talep etti.

Ara Kararlar

  1. Olay tarihi olan 14 Haziran 2020 gününe ilişkin olay bölgesinden yapılan 112 ihbar hattı aramalarını tespiti amacıyla 112 ihbar hattının bağlı bulunduğu kuruma müzekkere yazılarak CD içinde konuşma dökümlerinin istenmesine, müzekkereye iddianame suretiyle kolluk fezlekesinin ilk iki sayfasının eklenmesine,
  2. Müşteki vekillerinin tanık dinletme talepleri ile bir kısım tevsii tahkikat taleplerinin kısmen kabulü ile müşteki Saim Yılmaz’ın beyanında ismi geçen olay esnasındaki diğer atlı şahıslar olduğu iddia olunan Y. ve K. Y. isimli şahıslar hakkında araştırma yapılarak şahısların açık kimlik ve adres bilgilerine ulaşılması için Başkale İlçe Emniyet Amirliği ve Başkale İlçe Jandarma Komutanlığına müzekkere yazılmasına, olumlu cevap gelmesi halinde ilgili şahısların tanık olarak dinlenmesi için gerekli işlemlerin yapılmasına, müşteki vekillerinin diğer tevsii tahkikat talepleri yargılamaya bir yenilik katmayacağından reddine,
  3. Tanık B.K.’nın bir sonraki celse hazır edilmesi için hakkında zorla getirme emri düzenlenesine,
  4. Sanık müdafinin bölgenin terör olaylarına müzahir olduğu ve yaşanan terör olaylarına tespitine yönelik müzekkere yazılması talebinin bölgenin birinci askeri yasak bölge olduğu anlaşıldığından reddine,
  5. Katılan Saim Yılmaz’ın 14 Nisan 2021 tarihli Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nden alınan raporunun 5. Maddesinde belirtilen eksikliğin giderilerek fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinden alınacak ayrıntılı rapor ile Adli Tıp Şube Müdürlüğüne tekrar sevkine,
  6. Kara Kuvvetleri Komutanlığı 6. Hudut Tugay Komutanlığına müzekkere yazılarak olaya ilişkin yürütülen idari tahkikat evrakının bir suretinin istenmesine,
  7. Katılan vekillerinin sanığın tutuklanması yönündeki taleplerinin reddine karar verildi.

Bir sonraki duruşma 6 Aralık 2022 günü saat 9.00’da görülecek.

Yayınlanma tarihi

20 September 2022

Kategori Listesi

Etiket Listesi