Eski Emniyet Müdürü: “Görevimi Yaptım”

BİANET

Dink davasının bugünkü duruşmasında, Ogün Samast’ın bayrakla fotoğrafının çekildiği Samsun’un o dönem emniyet müdürü olan Mustafa İlhan tanıklık etti; “Bayrak önünde çekilen fotoğraflardan haberim yoktu” dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 76 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında, cinayetin faili Ogün Samast’ın emniyet müdürlüğünde Türk bayrağıyla fotoğrafının çekildiği Samsun’da, o dönem emniyet müdürü olan Mustafa İlhan tanık olarak dinlendi.

İlhan, “Ben üzerime düşen görevi yaptım. Savcıdan önce zanlıyla bir görüşme yapılmaması gerekirdi. Kimliği tespit edilmişti. Jandarma kayıt yapıyor, ‘Biz de yapalım?’ deniyor, onun üzerine gönderilmiş. Benim kayıttan ve bayrak önünde çekilen fotoğraflardan haberim yoktu” iddiasında bulundu.

“Çekimlerin yapılmaması lazımdı ama yapılmış”

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ercan Gün, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve Muharrem Demirkale’nin katılmadığı duruşmada, dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz’ün de bulunduğu beş tutuksuz sanık hazır bulundu.

Tanık sıfatıyla duruşmada bulunan dönemin Samsun Emniyet Müdürü Mustafa İlhan şunları söyledi:

“İstihbarat Şube Müdürü Fikri Yalman, tespit edilen zanlının ilimizden geçeceğini söyledi. İstanbul’dan bilgi gelmiş. Terminalde önlem aldırdım ve ben de oraya gidip başsavcıyı aradım. Başsavcı ve jandarma komutanı da oradaydı. Ogün Samast alındı ve jandarma karakoluna götürüldü. İstanbul emniyetiyle görüşüldü. Oradan gelecek görevliler beklendi ve uçak bileti alındı.

“Zanlı Samast’ın basından uzak tutulmasını istedim, başsavcı da ‘Beyanını aldıktan sonra gönderelim’ dedi. Nöbetçi savcı Samast’ın ifadesini Samsun emniyetinin terörle mücadele şubesinde aldı, biz görevimizi yaptık.

“Basına konu edilen fotoğraflar (Ogün Samast’ın Türk bayraklı fotoğrafı) sonraki günlerde çıktı. Savcıdan önce zanlıyla bir görüşme yapılmaması gerekirdi. Kimliği tespit edilmişti. Jandarma kayıt yapıyor, ‘Biz de yapalım?’ deniyor, onun üzerine gönderilmiş.

“Benim kayıttan ve bayrak önünde çekilen fotoğraflardan haberim yoktu. Bayraklı görüntüler 3 ayrı yere bırakılmış. Ben evdeydim, telefonla bilgi verildi. ‘Tuzak olabilir, tedbirli olun, savcıya haber verin.’ dedim. Müfettişler de çalışıyordu. Bu çekimlerin yapılmaması lazımdı ama yapılmış.”

Dava yarınki duruşmayla devam edecek. (AS)

Yayınlanma tarihi

27 November 2019

Kategori Listesi