Eski ‘Uzman’a 24 Yıl İstendi

Mehmet Şerif Avşar

MİLLİYET

14 yıl önce işyerinden kaçırılarak öldürülen Şerif Avşar cinayetinin azmettiricisi olarak suçlanan eski uzman çavuş Gültekin Sütçü, hedef gösterildiği gerekçesiyle duruşmaya katılmadı

Diyarbakır’da 14 yıl önce Şerif Avşar’ın gübre satışı yaptığı işyerinden kaçırılıp öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan eski uzman çavuş Gültekin Sütçü hakkında 24 yıl hapis cezası istendi.

Sütçü’nün talimatıyla PKK itirafçıları ve korucular tarafından kaçırıldığı iddia edilen, 15 gün sonra da cesedi bulunan Avşar’ın öldürülmesiyle ilgili davaya Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya katılmayan Sütçü, mahkemeye gönderdiği dilekçesinde, hakkında olumsuz haberler yapılarak hedef gösterildiğini ve can güvenliği olmadığı için duruşmaya katılamayacağını söyledi.

Müdahil avukatlardan Tahir Elçi, “Anılan yıllarda bu şekilde gözaltında kaybettirme olaylarının tipik bir örneği de bu dava dosyasındadır. Verilen eşkaller, alınan ifadeler ve tüm deliller baştan beri olayın failinin Gültekin Sütçü olduğuna işaret ediyordu” dedi.

Müdahil avukatlardan Sezgin Tanrıkulu da cinayette kişisel ilişki ve husumet olmadığını savunarak “Sanığın JİTEM adlı gizli örgütün üyesi olduğu sabittir” diye konuştu.

Savcı: Kasten öldürdüler

Savcı da mütalaasında, Diyarbakır Hazro’da görev yapan korucular Fevzi Gökçen, Yaşar Günbatı, Ömer Güngör, Aziz Elbey ve Zeyat Akçin’in, 22 Nisan 1994’te gözaltına aldıkları 4 kişiyi emniyet ve jandarma birimlerine teslim etmek için Diyarbakır’a geldiklerini, geceyi jandarma misafirhanesinde geçirdiklerini anlattı.

Savcı, korucu Güngör’ün bazı akrabalarının PKK’lılar tarafından öldürüldüğünü, Avşar’ın kardeşinin PKK’lı olduğu ve cezaevinde bulunduğunu söylediğini, bu nedenle Avşar’ı konuşturarak öldürülen akrabalarıyla ilgili bilgi alabilecekleri yönünde diğer korucularla anlaştığının belirlendiğini kaydetti.

Adı geçen korucuların Avşar’ın işyerine gidip kendileriyle gelmelerini istediklerini belirten savcı, Avşar’ın resmi polis gelmeden gitmeyeceğini söylemesi üzerine Sütçü’nün Avşar ve yakınlarını ikna etmek amacıyla askeri kimliğini gösterdiği, sonra Avşar’ı götürdüklerini kaydetti.

Savcı, Sütçü ile Güngör’ün Avşar’ı sorguladıklarını, daha sonra Güngör’ün başına 2 el ateş ederek Avşar’ı öldürdüğünü, sanığın kasten adam öldürmek suçundan 24 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, sanık avukatına savunma için süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Korucular ceza almıştı

Avşar’ı kaçıran korucular Ömer Güngör, Yaşar Günbaltı, Fevzi Gökçen, Aziz Erbey, Zeyyat Akçil ve PKK itirafçısı Mesut Mehmetoğlu, 1998’de yargılanmış ve çeşitli hapis cezaları almıştı. Sütçü ise Bulgaristan’dan yurda giriş yaparken Aralık 2006’da ele geçirilmişti.

Avşar’ın katili Güngür de cinayetle ilgili eski TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Sema Pişkinsüt’e ifade vermişti. Cinayet, eski Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk raporuna da yansımıştı.

Yayınlanma tarihi

6 March 2008

Kategori Listesi

Etiket Listesi