Faili Meçhul Cinayetler Davası

MİLLİYET

Faili meçhul cinayetler davası 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz olarak yargılanan dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar duruşmaya katılmazken, eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin katıldı. Dava 30 Ocak 2015 tarihine ertelendi.

1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayet ile ilgili davaya Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Faili meçhul cinayetler davasında tutuksuz olarak yargılanan Mehmet Ağar duruşmaya katılmazken, HDP Milletvekili Erol Dora, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün ve sanıklardan eski Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin duruşmaya katıldı. İddianamenin okunmasını istemeyen mahkeme başkanı, işlendiği iddia edilen faili meçhul cinayetlerin tarihlerini İbrahim Şahin’e okudu ve Şahin’den savunma yapmasını istedi. Şahin, 10 kişinin öldürülmesi kapsamında suçlandığını belirterek, “Şimdi faili meçhul cinayetlerden akla ziyan ortada bir iddia var. Ayhan Çarkın’ın ifadesi var. Bu adamın saçma ifadeleri var. Türkiye’de ne olursa olsun ‘İbrahim Şahin gel ifade ver’ dediler. Faili meçhul cinayetlerle alakamız yok” dedi.

Duruşmada mahkeme başkanı ve müdahil avukatlar arasında tartışma yaşandı. Müdahil avukatının taleplerini sıralarken mahkeme başkanının araya girmesine bir avukat tepki gösterdi. Bunun üzerine mahkeme başkanı davaya ara verdi. Kısa bir aranın ardından devam eden davada bir üst mahkeme olan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar Mehmet Ağar’ın siyasi kimliği ve Nurettin Güven’in de iş adamı olması nedeni ile yurt dışı çıkış yasağının kaldırıldığını kaydeden müdahil avukatlar, iddianamenin okunmasını ve sanıklar hakkında verilen vareste tutulma taleplerinin kaldırılmasını talep ettiler. İddianamenin okunmasının yargılanmanın geldiği safahat nedeni ile reddine karar veren mahkeme heyeti, sanık İbrahim Şahin’in sağlık durumunu göz önünde bulundurarak, duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. Duruşma 30 Ocak 2015 tarihine ertelendi.

Yayınlanma tarihi

17 October 2014

Kategori Listesi