Fikri Sağlar: Bilgiler “Devlet Sırrı” Oldu

GAZETE DUVAR

“Ankara JİTEM Davası” duruşmasında CHP’li Fikri Sağlar tanık olarak dinlendi. Sağlar faili meçhul cinayetleri aydınlatma noktasındaki kimi önemli bilgilerin, dönemin koalisyon hükümetindeki partilerin genel başkanlarının ortak kararıyla “devlet sırrı” denilerek raporlardan çıkarıldığını söyledi.

Ankara ve çevre kentlerinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 23’üncü duruşması, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, daha önce tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar konuştu. Sağlar, Meclis Susurluk Komisyonu raporu ile 1997’de Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev yapan Kutlu Savaş tarafından hazırlanan raporlarda faili meçhul cinayetlerle ilgili bilgilerin kapsamlı bir şekilde yer aldığını hatırlattı. Sağlar raporlardaki önemli bir kısım bilginin dönemin koalisyon hükümetinde yer alan 3 partinin genel başkanlarının ortak kararıyla “devlet sırrı” şeklinde tanımlanarak, rapordan çıkarıldığını kaydetti.

Yılmaz ve Çiller’in Dinlenmesi Talep Edildi

Sağlar, Kutlu Savaş tarafından hazırlanan rapordan bir alıntı yaparak, “Devlete biat etmeyeceği anlaşılan kişinin infaz edilmesi gerekir ve infaz edilmiştir” ifadelerinin geçtiğini söyledi. Bunun üzerine mağdur avukatlarından Sertaç Ekinci, “İnfaz edilen bu kişi kim?” diye sordu. Sağlar ise bunun raporun mahkemeye sunulması durumunda ortaya çıkacağını; ancak şu an söyleyemeyeceğini belirtti. Söz konusu şahsın bir matbaasının olduğunu ima etmesi üzerine Ekinci, “Bu kişi Behçet Cantürk müdür?” diye sordu. Sağlar da “Evet” diyerek onayladı.

Sağlar’ın ardından mağdur avukatları talepte bulunarak, daha önceki celsede dönemin Mesut Yılmaz’ın dinlenmesinin reddedilmesi yönündeki karardan vazgeçilerek, Sağlar’ın bu ifadeleri doğrultusunda Yılmaz ve Tansu Çiller’in dinlenilmesini talep etti. Avukatların ek iddianame tanzim edilmesi talebini ise reddeden mahkeme, duruşmayı 4 Mayıs’a erteledi.

Dinlenme Talepleri Reddedilmişti

22 Aralık 2017 tarihli duruşmada, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ve eşi Özer Uçuran Çiller’in tanık olarak dinlenmesi talebi, 17 Haziran 2016 tarihli duruşmada ifade veren dönemin İçişleri Bakanı Nahit Menteşe’nin beyanları kastedilerek, “Dönemlerinde işlenen cinayetlerin faillerinden birebir haberdar olmayacaklarının açık olması, aradan geçen zamanın dönemin İçişleri Bakanının dahi haberdar olmadığının mahkemece alınan ifadesinde belirtmiş olması” gerekçesiyle reddedilmişti. (Kaynak: MA)

Yayınlanma tarihi

2 February 2018

Kategori Listesi