Gazeteci Hrant Dink Silahlı Saldırıda Öldü

HÜRRİYET

Gazeteci yazar Hrant Dink, Agos Gazetesi’nin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Savcılığı’ndan alınan ilk bilgilere göre, Hrant Dink, gazetenin önünde arkadan kafasına aldığı üç kurşunla hayatını kaybetti. Görgü tanıkları beyaz şapkalı birinin ateş ettiği bilgisini verdi. Gazetenin yayın kurulu üyesi Serkis Seropyan, Dink’in yemek yedikten sonra bir kişi tarafından kapının önüne çağrıldığını belirterek, ”Birisi kapının önünde başına 3 el kurşun sıkmış” dedi. Görgü tanıkları, 1.65 boylarında, 25-30 yaşlarında bir kişinin koşarak ara sokağa kaçtığını ifade ettiler.

3 Kişi Gözaltına Alındı

İstanbul Valisi Muammer Güler, olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığını, saldırganın eşgalinin belirlendiğini açıkladı. Güler ayrıca telefon kayıtlarının da incelendiğini bildirdi.

Halaskargazi Caddesi üzerindeki gazete binasından çıkışı sırasında silahlı saldırı sonucu ölen Hırant Dink’e silahlı saldırıda bulunan kişinin, 18-19 yaşlarında, kot pantolonlu ve beyaz şapkalı olduğu bildirildi. Polis, saldırganın yakalanması amacıyla bölgede, metro, otobüs ve vapur iskelelerinde güvenlik önlemleri aldı. Emniyet güçlerinin verilen eşkal doğrultusundaki çalışmaları sürerken, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Taksim Meydanı’nda şüpheli 2 kişi tespit etti. Bu kişiler, durumları incelenmek üzere Taksim Polis Merkezi’ne götürüldü. Ancak yapılan sorgulamadan sonra bu kişilerin cinayetle ilgisi olmadığı açıklandı. 

Ceset Bir Saat Bekletildi

Gazeteci Dink’in beyaz örtüyle üstü örtülmüş cesedi yaklaşık bir saat Halasgargazi Caddesi üzerinde bulunan Sebat Apartmanı’nın önünde bekletildi. Polis tarafından çevirilen binanın etrafından güvenlik çemberi oluşturuldu. Dink’in arkadaşları Ali Bayramoğlu ve Nuray Mert, Agos Gazetesi’ne gelen ilk kişilerden oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in ve olay yeri inceleme ekiplerinin gelmesinin ardından Dink’in cesedi olay yerinden alındı. İstanbul Valisi Muammer Güler de Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e yönelik silahlı saldırının ardından olay yerine geldi.

Protesto Gösterisi Yapıldı

Cesedin olay yerinden alınarak ambulansla Adli Tıp Kurumu’na nakledildiği sırada olay yerinde toplanan bir grup, Dink’i alkışlarla uğurladı. Daha sonra “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Katil devlet hesap verecek” ve “Hrantlar ölmez” sloganları atıldı. Grup, daha sonra Taksim Meydanı’na yürüdü.  Meydanda toplanan grup akşam saat 20.00’de de Agos Gazetesi’ne yürüyecek. Ankara’da da saat 18.00’de bir protesto gösterisi ve yürüyüş yapıldı.

Yayınlanma tarihi

19 January 2007

Kategori Listesi