Giden Canın Cezası Kıdem Durdurma

CUMHURİYET

12 yaşındaki Helin’in Sur’daki yasaklar sırasında öldürülmesine ilişkin idari soruşturmada polis memuru A.E’ye 2 yıl kıdem durdurma cezası verildi.

12 yaşındaki Helin Hasret Şen, Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında 12 Ekim 2015 günü öldürüldü. Dönemin Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun talebi üzerine, polis memuru A.E. hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından idari disiplin soruşturması başlatıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı adli soruşturmada ise gizlilik kararı verildi. Polis memuru A.E.’nin tayini İstanbul’a çıktı. İdari soruşturma dosyası da Diyarbakır Valiliği’nden alınarak, İstanbul Valiliği’ne devredildi. İstanbul’da yürütülen idari soruşturma müfettişler tarafından tamamlandı. Polis A.E’ye “Silahıyla dikkatsizlik, tedbirsizlik veya ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermek ya da bu fiilin başkaları tarafından işlenmesine neden olmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 24 ay kıdem durdurma cezası verildi Şen ailesinin avukatı, Diyarbakır Barosu Hukuk Komisyonu üyelerinden Abdullah Zeytun, Helin’in ölümüne yol açan Kobra 11 kodlu araçtan elde edilen görüntülerden olay anında herhangi bir eylem ya da kitlesel olaya ilişkin bir ihbar olmadığının anlaşıldığını söyledi. Söz konusu karara göre polis memuru A.E’nin Helin’i öldürdüğünün çok açık şekilde ortaya çıktığını dile getiren Zeytun, buna rağmen polis hakkında idarece bir başka işlem yapılmasına gerek görülmemesinin çok dikkat çekici olduğunu söyledi. Eylemin ağırlığı ortada iken verilen cezanın orantısızlığına işaret eden Zeytun “Bu ödül gibi bir ceza. Müfettişlerin polis memurunu meslekten ihraç etmelerini ve hakkında suç duyurusunda bulunmalarını beklerdik. Ancak bu olayda da cezasızlık kültürü bir kez daha karşımıza çıktı” diye konuştu.

Soruşturma sürüncemede

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasındaki gizlilik kararını eleştiren Zeytun,“Hukuk mücadelemizin bu yönünde de cezasızlıktan endişe ediyoruz. İstediğimiz hiçbir bilgi ve belgeye gizlilik kararı nedeniyle ulaşamıyoruz. Helin’i vuran kişinin kamu görevlisi olması nedeniyle savcının soruşturmayı keyfi bir şekilde sürüncemede bıraktığını, etkili bir soruşturma yürütmediğini düşünüyoruz. Polis için tutuklama istiyoruz. Rapordaki tespitler göz önünde bulundurulduğunda şüpheli hakkında derhal tutuklama kararı verilmesi ve hakkında kasten öldürme suçundan dava açılması gerekir” dedi.

 

Yayınlanma tarihi

20 January 2018

Kategori Listesi

Etiket Listesi