Görümlü Davası Ertelendi

EVRENSEL

Görümlü beldesinde 6 köylünün gözaltına alındıktan sonra katledilmesi olayına ilişkin açılan ve 6 kişinin yargılandığı davada, mahkeme esas hakkındaki mütalaa için dosyanın savcıya gönderilmesine karar vererek duruşmayı 3 Temmuz tarihine erteledi.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü beldesinde ikisi Keldani, baba-oğul ve biri köy imamı olmak üzere 6 yurttaşın gözaltında öldürülmesine ilişkin dönemin 23. Jandarma Sınır Tugay Komutanı emekli Tuğgeneral Mete Sayar ve Tansel Erok, Murat Ali Yıldız, Serdar Tekin, Hasan Basri, Vural İbrahim Kıraç adlı askerlerin de bulunduğu 6 asker aleyhine açılan davanın 6. duruşması Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, dönemin 23. Jandarma Sınır Tugay Komutanı Mete Sayar’ın yanı sıra Tansel Erok, İbrahim Kıraç, Serdar Tekin, Murat Ali Yıldız ve Hasan Basri Vural ile müşteki avukatları, yakınlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş ve İHD temsilcileri katıldı.

Tarafların beyanlarını alan mahkeme esas hakkında mütalaa için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar vererek, davayı 3 Temmuz tarihine erteledi. Güvenlik gerekçesi ile Şırnak’tan Ankara’ya gönderilen dosyada sanıklara “Birden fazla kişiyi aynı sebeple öldürme ve kasten öldürme” suçlamaları yöneltiliyor.

 

Yayınlanma tarihi

26 June 2015

Kategori Listesi