İki Kardeşi Öldüren Polise 19 Bin Lira Para Cezası

BİANET

Silopi’de iki kardeşin evlerinde uyurken ölümüne sebebiyet veren polise 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi, ceza 19 bin lira paraya çevrildi; amiri beraat etti. Avukat Elçi, bu kararın cezasızlığın bir sonucu olduğunu söyledi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde bir eve çarpıp 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ile 6 yaşındaki Furkan Yıldırım’ın ölümüne neden olan polis memuru Ö.Y.’nin yargılandığı davada karar verildi.

Şırnak Baro Başkanı, Yıldırım ailesinin avukatı Nuşirevan Elçi’nin bianet’e yaptığı açıklamaya göre, panzer sürücüsü sanık polis Ö.Y. hakkında “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi, bu ceza da 19 bin lira paraya çevrildi. Onu görevlendiren amiri hakkında ise beraat kararı verildi.

Elçi, “Ceza maalesef son dönemlerde kamu görevlileri hakkındaki cezasızlık durumuyla uyuşan bir nitelikte. Hiçbir insanın adalet duygusunu tatmin etmez” dedi.

Kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

Savcı sorumlular hakkında suç duyurusu talep etti

Bugün davanın 10. Duruşması Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, iki sanık polisin de hazır bulunduğu duruşmada söz alan polis Ö.Y. “Ben elimden geleni yaptım. Araç çalışmadığı için kaza meydana geldi” diye kendini savundu.

Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım ise, hiçbir cezanın çocuklarını geri getiremeyeceğini vurgulayarak, “Acılarımızı dindirilebilecek ve bu tür olayların önüne geçilmesi için adil bir karar talep ediyoruz” dedi.

Mütalaası istenen iddia makamı, bir önceki duruşmada olduğu gibi “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçlamasıyla, iki sanık polis hakkında 2’şer yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talebinde bulundu. Savcılık, ayrıca sorumular hakkında suç duyurusunda bulunulmasını da istedi.

“Toplumu çürüten nedenlerin başında cezasızlık geliyor”

Avukat Nuşirevan Elçi panzer sürücüsünün aracı sürme sertifikasının olmadığını hatırlattı, sanıkların “bilinçli taksirden” cezalandırılması istedi. “Toplumu çürütün nedenlerin başında cezasızlık geliyor” diyen Elçi, verilen cezaların orantılı ve eşit olması gerektiğine dikkat çekerek, “Orantısız bir ceza olursa meydana gelecek kazalarda hepimizin payı olur” diye konuştu.

Yıldırım ailesinin avukatlarından Rojhat Dilsiz de, savcılık tarafından, gerçek sorumluların yargılanması noktasında yaptığı suç duyurusu talebine katıldığını belirtti.

Dilsiz, sanık ve tanık polislerin olaydan sorumlu tuttukları dönemin İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan ve polis amiri Tuncay Taşdemir’in de yargılanması gerektiğini dile getirdi.

Kazada aracın bozulmuş olabileceğini; ancak fazlasından yük yüklenen aracın bozulmasına neden olanların da yargılanmasını isteyen Dilsiz, “Bu vereceğiniz karar olası ölümlerin önüne geçecektir. Bu olay taksirle ölüme sebebiyet verme değildir, olası kast vardır” diye konuştu.

Dilsiz, son olarak sanıkların tutuklanmasına karar verilmesini istedi. Av. Hüsnü Kaplan da, toplum vicdani için sanıkların üst sınırdan cezalandırılmasını istedi.

Verilen aranın ardından kararını veren mahkeme, panzer sürücüsü sanık Ö.Y. hakkında “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezası, onu görevlendiren amiri hakkında ise beraat kararı verdi. 2 yıl 1 aylık hapis cezası, 19 bin TL paraya çevrildi.

Ne olmuştu?

Şırnak, Silopi ilçesinin Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Mayıs 2017’de kullandığı panzerle manevra yaparken bir eve çarpan polis, içeride uyuyan 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım adlı kardeşlerin ölümüne neden oldu.

Panzer, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ilçe binasını korumakla yükümlüydü.

Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı, panzerin de sürücüsü polis Ö.Y. tutuklandı. Ö.Y. ile onu görevlendiren amiri M.M.’ye “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan dava açıldı.

15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan sanık polis Ö.Y. ilk duruşmada tahliye edildi. (AS)

Yayınlanma tarihi

19 June 2019

Kategori Listesi