İki Kardeşin Panzerle Ezildiği Yerde Keşif Yapılacak

BİANET

Silopi’de panzerin, evlerinde uyurken ezerek öldürdüğü iki çocukla ilgili davada mahkeme, olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi. Müşteki avukatlar, davanın cezasızlıkla sonuçlanmasından endişeli.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde bir eve çarpıp 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ile 6 yaşındaki Furkan Yıldırım’ın ölümüne neden olan polis memuru Ö.Y.’nün yargılandığı davanın ikinci duruşması Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi bianet’e yaptığı açıklamada, tek tutuklu sanığın da ilk duruşmada tahliye edildiğini hatırlatarak, mahkemenin, olay yerinde keşif yapılması için 14 Mart 2018 tarihini belirlediğini söyledi.

Bir sonraki duruşma tarihi de 19 Mart 2018 olarak belirlendi.

Elçi, sanıkların tutuklanması için bu duruşmada da talepte bulunduklarını, taleplerinin reddedildiğini ifade etti, “Endişemiz cezasızlıkla sonuçlanması. Biz de cezasızlıkla sonuçlanmaması ve hukuki kararın verilmesi için müşteki vekilleri olarak elimizden geleni yapağız. Türkiye’de cezasızlık önemli bir sorun” dedi.

Bugünkü duruşmaya, Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım ve Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ile Diyarbakır, Ankara ve farklı barolara bağlı avukatlar katıldı.

“Delillerin karartıldığından endişeliyiz”

Kardeşleri ezen panzeri kullanan sanık polis Ö.Y. ilk duruşmada tahliye edilmişti. Tutuksuz yargılanan ikinci sanık, polis amiri M.M. de bugünkü duruşmaya katıldı.

Sanık polis Ö.Y.’nin avukatı Hasan Kanatlı, müvekkilinin olay sırasında aracı terk etmeyip kazayı engellemeye çalıştığını ileri sürdü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Yıldırım ailesinin avukatlarından Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, amirlerin gerekli denetimleri yapma yükümlülüğüne işaret etti, suç vasfının olası kasta dönüşme ihtimalinin mevcut olduğunu kaydederek, sanıkların yeniden tutuklu yargılanmasını talep etti.

Yıldırım kardeşlerin avukatlarından Rojhat Dilsiz de zırhlı araçların dikkatsiz hareketleri nedeniyle çok sayıda yurttaşın hayatını kaybettiğini hatırlattı: “Zırhlı araçların ehli olmayan kişiler tarafından kullanılması ceza gerektirmektedir. Araç olay yerinden inceleme yapılmadan çekilmiş olup araç içinde hiç bir parmak izi bulunmamıştır. Bu nedenle delillerin karartıldığını değerlendiriyoruz.”

Avukatlardan Ali Bayram da, aracın sertifikasız kullanılmasına müsaade eden ve bu yönde talimat verdiği ileri sürülen İlçe Emniyet Müdürü ve amirler hakkında kamu davası açılarak dosya ile birleştirilmesini talep etti.

Mahkeme, tutuksuz yargılanan sanıkların tutuklanmaları talebini reddetti.

Sanık avukatının, aracın konusunda uzman bir bilirkişi tarafından incelenmesi talebini ise kabul etti.

Ne olmuştu?

Şırnak, Silopi ilçesinin Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Mayıs 2017’de kullandığı panzerle manevra yaparken bir eve çarpan polis, içeride uyuyan 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım adlı kardeşlerin ölümüne neden oldu.

Panzer, MHP ilçe binasını korumakla yükümlüydü.

Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı, panzerinde sürücüsü polis Ö.Y. tutuklandı. Ö.Y. ile onu görevlendiren amiri M.M.’ye “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan dava açıldı.

15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan sanık polis Ö.Y. ilk duruşmada tahliye edildi. (AS)

Yayınlanma tarihi

11 January 2018

Kategori Listesi

Etiket Listesi