İstinaf Mahkemesi Berkin Elvan’ı Öldüren Polis Memuru Fatih Dalgalı’nın Cezasını Onadı

Medyascope

4 Nisan 2023

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Gezi Parkı protestoları sırasında İstanbul-Okmeydanı’nda Berkin Elvan’ı gaz bombası kapsülüyle başından vurarak ölümüne neden olan polis memuru Fatih Dalgalı’ya “olası kasıtla kasten öldürme”suçundan verilen 16 yıl 8 ay hapis cezasını onadı. Karar, Yargıtay tarafından da onanırsa Dalgalı hapse girecek.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Berkin Elvan davasında, taraf avukatlarının itirazlarını kararını bağladı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 18 Haziran 2021’de sanık polis Fatih Dalgalı’ya “olası kasıtla kasten öldürme” suçundan verdiği 16 yıl 8 ay hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından oyçokluğuyla onandı.

İstinaf mahkemesi, kararda usul ve esasa ilişkin esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığını, delil ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığını, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğunu, dosyaya göre kurulan hükümde bir isabetsizlik görülmediğini belirtti.

Elvan Ailesinin Avukatlatlarının “Nitelikli Kasten Öldürme” Suçundan Ceza Verilmesi Talebi Reddedildi

İstinaf mahkemesi, Elvan ailesinin avukatlarının, sanığın eylemi doğrudan kastla gerçekleştirdiği ve TCK’nin 82/1-e maddesi uyarınca “nitelikli kasten öldürme” suçundan cezalandırılması talebini ise reddetti. Sanık avukatlarının, kararın usul ve yasaya aykırı olduğu talebi de reddedildi.

Üye Hâkim “Çocuğu Olası Kastla Öldürme” Suçundan Ceza Artırımı İstedi

Karşı oy kullananan üye hakim Eray Utku ise Berkin Elvan’ın olay tarihinde çocuk yaşta olduğunu vurgulayarak, sanığın eylemini görerek ve hedef gözeterek, meydana gelebilecek neticeyi de kabullenerek gerçekleştirdiğini, sanığın eylemi sonucunda meydana gelen neticenin ise “çocuğu olası kastla öldürme” suçunu olusturduğunu vurguladı. Cezanın TCK’nın 82/1-e maddesi uyarınca belirlenmesi gerektiği halde sanığa eksik ceza verildiğini belirten üye hâkim Utku, bu hukuka aykırılığın da CMK’nın 280/1-g maddesi uyarınca duruşma açılarak giderilmesi gerekiğini dile getirdi.

Ne Olmuştu?

Berkin Elvan, Gezi protestoları sırasında 16 Haziran 2013’te İstanbul-Okmeydanı’nda polisin attığı gaz bombası kapsülüyle başından vurularak ağır yaralandı.

269 gün komada kalan Berkin Elvan, 11 Mart 2014’te 15 yaşında yaşamını yitirdi.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Haziran 2021’de sanık polis memuru Fatih Dalgalı’ya önce müebbet hapis cezası verdi, ardından cezada indirim yaparak önce 20 yıla, ardından da 16 yıl 8 ay hapse mahkûm etti.

Anne Gülsüm Elvan, “Kilosu kadar ceza verdiler. Oğlumun her kilosuna bir yıl verdiler” diyerek karara tepki gösterdi.

Hakkında adli kontrol tedbirleri uygulanan sanık polis memuru Fatih Dalgalı, karar Yargıtay tarafından onanırsa hapse girecek.

Yayınlanma tarihi

5 April 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi