İtirafçı Adil Timurtaş Sanık Olduğu JİTEM Davasında Dinlenecek

 

MİLLİYET

DİYARBAKIR 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi, Güneydoğu’da, işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin görülen 16 sanıklı dava kapsamında yargılanan ve işlediği bir cinayet nedeniyle tutuklu bulunan PKK itirafçısı Adil Timurtaş’ın bir sonraki duruşmada hazır bulundurulmasını kararlaştırdı.

Güneydoğu’da işlenen cinayetlere ilişkin aralarında ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ile PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın bulunduğu 5 sanıklı dosyanın, 11 sanıklı JİTEM dosyasıyla birleştirilmesinin ardından, sanık sayısının 16’ya ulaştığı davanın görülmesine Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya müdahil avukatları Tahir Elçi, Barış Yavuz, Baran Vural ve Serdar Çelebi katıldı. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı’na, nüfus bilgileri kapalı olan sanıklardan Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Fethi Çetin ve Kemal Emlük’ün kimlik bilgilerine ilişkin yazılan yazıya henüz cevap verilmediğini belirtti. Müdahil avukatlar önceki celsede, kimlik bilgileri değişen sanıkların kimlik bilgilerinin istenmesi, sanıklardan İsveç’te yaşayan Abdulkadir Aygan’ın iade edilmesi ve sanıklardan intihar eden Emekli Albay Abdülkerim Kırca, Saniye Emlük ve Yüksel Uğur hakkında Diyarbakır 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesinde görülen dava dosyasının akıbetinin öğrenilmesi taleplerini tekrar etti.

Mahkeme, eksikliklerin giderilmesi, yazılan müzakerele verilcek cevapların beklenmesi ve işlediği bir cinayet nedeniyle tutuklu bulunan sanıklardan PKK itirafçısı Adil Timurtaş’ın bir sonraki duruşmada hazır edilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

Mahkeme Bakanlığı Uyarmıştı

Yargılamanın gerçekleştiği Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi, geçen ay yapılan duruşmada kimlik bilgileri değişen PKK itirafçıları ve JİTEM üyeleri Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Fethi Çetin ve Kemal Emlük’ün kimlik bilgilerini bildirmeyen İçişleri Bakanlığı’nı ‘Anayasa ve yasal kanun hükümlerini göz ardı ediyorsunuz” diyerek uyarmıştı. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı’nın ‘Yapılan harcamaların çok büyük meblağlarda arttığı ve devlete olan güvenin azalmasına neden olduğu’ gerekçesinin anlaşılmadığını belirterek, sanıkların kimlik bilgilerini ‘ivedi’ olarak bildirilmesini istemişti.

Yayınlanma tarihi

11 June 2010

Kategori Listesi

Etiket Listesi