İtirafçıya Asker Muamelesi

SABAH

11 PKK itirafçısının davası, “Suç tarihinde JİTEM adına çalışan askeri şahıs oldukları” gerekçesiyle askeri mahkemeye gönderildi.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza, çok konuşulacak bir karara imza attı. “Cinayet, patlayıcı madde atmak gibi fiiller için çete kurmaktan” yargılanan 11 itirafçının “Eylemleri JİTEM adına gerçekleştirdikleri gerekçesiyle” görevsizlik kararı verdi ve dosyayı 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne gönderdi.

Tarihi bir karar

Davaya müdahil avukatı olarak katılan Tahir Elçi “Hep ‘JİTEM jandarmanın parçasıdır’ diyoruz. Savcılık ve mahkeme, JİTEM’in devlet kurumu olduğunu, bu birimde görev yapanların askeri şahıs olduklarını hüküm altına aldı. Tarihi bir karar” dedi.

Dosyaları kabarık

İtirafçılar Bismil-Antalya hattında işlenen altı cinayetin sorumlusu olarak ömürboyu hapis istemiyle yargılanıyor. Dosyalarında, Avukat Kaplan’ın ofisine bomba bırakılması ve Diyarbakır Barosu Başkanı Özer’in aracına bomba konulması da yer alıyor.

Ve mahkeme JİTEM’i ‘gün ışığına’ çıkardı

PKK itirafçılarının yargılandığı davada mahkeme JİTEM’in askeri birim olduğuna karar verdi ve itirafçıları “askeri şahıs” saydı.

Güneydoğu’da adam kaçırma, cinayet gibi çeşitli suçlara karıştıkları iddia edilen 11 PKK itirafçısının yargılanmasına başlandı. Haklarında müebbet hapis istenen 11 sanığın yaklaşık 7 yıldır süren duruşmaları, JİTEM’le ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Yıllardır hiçbir yetkili tarafından kabul edilmeyen JİTEM’in varlığı, ilk kez bir mahkeme tarafından kabul edildi ve itirafçılar “askeri şahıs” kabul edildi.

Askeri Mahkemeye Gitti

Diyarbakır 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın duruşmasında Savcı Lütfi Karabacak, “Sanıkların suç tarihinde JİTEM görevlisi olduklarının anlaşıldığını, JİTEM’in jandarma istihbaratına bağlı olarak faaliyette bulunduğunu, sanıkların da bu durumda suç tarihinde askeri şahıslar olduklarını, askeri şahısların işlemiş oldukları suçlardan dolayı askeri mahkemede yargılanmaları gerektiğini” söyledi. Savcı Karabacak, dosyanın ‘görevsizlik’ kararı ile Diyarbakır 7. Kolordu Askeri Mahkemesi’ne gönderilmesini istedi. Mahkeme de savcının mütalaasına uyarak, dosyanın CMUK’un 6. ve 7. maddeleri gereğince ilgili mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Davada PKK itirafçıları Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Abdulkadir Aygan, Hayrettin Toka, Fethi Çetin, Hacı Hasan, Adil Timurtaş, Mehmet Zahir Karadeniz, Lokman Gündüz, Faysal Şanlı ve Recep Tiril yargılanıyor. Adil Timurtaş, Ali Ozansoy ve Recep Tiril’in adı Kutlu Savaş’ın “Susurluk Raporu”nda da geçiyor.

Müebbet İsteniyor

11 PKK itirafçısı hakkında TCK 450. maddesi gereğince ömür boyu hapis cezası isteniyor. Sanıkların suçları arasında Hacı Ahmet Zeyrek’in öldürülmesi, Cizre’de Avukat Hasip Kaplan’ın bürosuna bombalı çanta bırakılması, 16 Eylül 1989 gecesinde İdil’de Tahsin Sevim, Hasan Utanç ve Hasan Caner’in öldürülmesi, Yeni Ülke Gazetesi’nin Nusaybin Bürosu’nun yakılması, Diyarbakır Barosu Başkanı Mustafa Özer’in evinin önündeki bir araca bomba koyulması gibi birçok olay var.

Yayınlanma tarihi

16 February 2006

Kategori Listesi