JİTEM Davası Ergenekon İle Birleştirilsin Talebi

Avukat Tahir Elçi, dosyasının Ergenekon davasıyla birleştirilmesini istedi.

HÜRRİYET

BAŞBAKANLIK Teftiş Kurulu eski Başkanı Kutlu Savaş’ın Susurluk raporunda adı geçen ve JİTEM tarafından kullanıldığı belirtilen itirafçı ve koruculardan oluşan 11 sanıklı dava Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Askeri mahkeme ile Ağır Ceza Mahkemesi arasındaki davaya bakma yetkisi nedeniyle bir süre önce uyuşmazlık mahkemesine giden dosya bugün yeniden ele alındı. Avukat Tahir Elçi, dosyasının Ergenekon davasıyla birleştirilmesini istedi.

Güneydoğu’da 1988-94 yılları arasında bazı emekli generallerin bilgisi dahilinde ‘Adam öldürmek, araç bombalamak, suikast, adam kaçırıp infaz etmek, fidye almak’ suçlarından haklarında ömür boyu hapis istemiyle dava açılan PKK itirafçıları İbrahim Babat, Adil Timurtaş, Recep Tiril, Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Hayrettin Toka, Fethi Çetin ve Abdulkadir Aygan ile jandarma istihbarat elemanları Mehmet Zahir Karadeniz, Lokman Gündüz ve korucu Faysal Şanlı ile ilgili dava bugün 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden ele alındı. Duruşmaya tümü tutuksuz sanıklar katılmazken, müdahil avukat Tahir Elçi hazır bulundu.

Duruşmada, uyuşmazlık mahkemesinin davanın yeniden 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine ilişkin verdiği 5 sayfalık kararı okundu. Kararda, sanıkların işlediği suçların askeri suç olmadığı, sanıkların Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişkilerinin kesilmesi nedeniyle davanın sivil mahkemede görülmesi gerektiği ifade edildi. Müdahil avukat Tahir Elçi, JİTEM davasının İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan Ergenekon davasıyla birleştirilmesi talebinde bulundu. Elçi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği 7 sayfalık dilekçeyi de mahkemeye sundu.

Avukat Tahir Elçi dilekçesinde, “16.09.1989 tarihinde Cizre-Nusaybin karayolunda Hasan Caner, Tahsin Sevim ve Hasan Utanç adlı 3 köylü bu davada adı geçen sanıklar tarafından kurşuna dizilmiştir. Yargılamayı yapan mahkeme olayda talimat vermekle suçlanan ve Ergenekon davasında tutuklanan emekli Albay Arif Doğan ile emekli general Hikmet Köksal’ın kimlik bilgilerinin alınması için Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazmış, ancak verilen cevapta konunun bizzat kendileri tarafından araştırıldığı, adli makamlarca bu konuda bir soruşturma yapılmasına gerek olmadığı belirtilerek Arif Doğan ve diğer askeri görevlilerle ilgili bilgilerin gönderilmesine gerek olmadığı belirtilmiştir. Arif Doğan ile yüzbaşı Sinan Yaşar, astsubay Şaban Bayram tarafından gözaltına alınan 3 köylü Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı’nda ağır işkencelerden geçirildikten sonra kurşuna dizilerek öldürülmüştür. Ergenekon terör örgütünün faaliyetleri kapsamında gerçekleşen bu olayla ilgili haklarında iddianame düzenlenen Ergenekon sanıkları hakkında ek iddianame düzenlenip sanıkların bu olaydan dolayı da cezalandırılmalarını talep ederim” dedi.

Kısa bir ara veren mahkeme, dosyanın ayrıntılı olarak incelenmesine, sanıklarla ilgili davanın Ergenekon davasıyla birleştirilmesi talebinin görüşülüp karara bağlanmasına karar verip duruşmayı erteledi.

İddianemede 11 sanığın, dönemin Asayiş Kolordu Komutanı Hulusi Sayın, Asayiş komutanları İsmail Selen, Hikmet Köksal, Silopi JİTEM Grup Komutanı emekli Albay Arif Doğan, Yüzbaşı İsmail Öztoprak, yüzbaşı Sinan Yaşar’ın bilgisi dahilinde yasadışı olaylarda kullanıldıkları, Silopi’de JİTEM adına çalışan Ahmet Zeyrek’in yasadışı olayları bildiği için çevreye bilgi sızdıracağı endişesiyle sanık Lokman Gündüz tarafından öldürüldüğü, PKK’ya yardım ettikleri iddiasıyla Tahsin Sevim, Hasan Utanç ve Hasan Caner adlı köylülerin astsubay Şaban Bayram’ın bilgisiyle kaçırılıp sanık korucu Faysal Şanlı tarafından kurşuna dizildiği iddia ediliyor.

İddianamede, Veli Küçük’ün İstihbarat Komutanlığına getirilmesi üzerine PKK itirafçılarına asker kimliği çıkarıp Grup Komutanlığı’nda görevlendirdiği, PKK’lı diye 6 vatandaşı Asayiş Komutanı Hikmet Köksal’ın bilgisi dahilinde öldürdükleri, sanık İbrahim Babat’ın kapatılan Yeni Ülke gazetesinin Nusaybin bürosunu bombalayıp kaçtığı sırada polisçe yakalandığı, üzerinde asker kimliği çıkınca serbest bırakıldığı belirtiliyor.

Yayınlanma tarihi

23 September 2008

Kategori Listesi

Etiket Listesi