JİTEM Davasının Seyri Değişiyor

SONSAYFA

Emekli Albay Arif Doğan’ın itirafları Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen JİTEM davasının seyrini de değiştiriyor.

Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından emekli Albay Arif Doğan’ın itirafları Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen JİTEM davasının seyrini de değiştiriyor. Mahkemenin JİTEM’in varlığını sorduğu Genelkurmay Başkanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı iddiaları yalanlarken, Doğan’ın “Hâkimlere yalvarıyorum, ölmeden benim ifademi alın, kayda geçin. JİTEM’i ben kurdum. 10 bin elemanım vardı” itirafı Diyarbakır Barosu’nu harekete geçirdi.

Bu Hafta Görülecek Davaya Kritik Müracaat 

Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar Vakit’e yaptığı açıklamada, Kayseri eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, korucu ve itirafçıların 20 faili meçhul cinayetten yargılandığı Özel Yetkili Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak Arif Doğan’ın dinlenmesini talep edeceklerini açıkladı.

Karanlık Olaylar Deşifre Olur

Güneydoğu’da bir zamanlar işlenen faili meçhul cinayet ve kayıplarla ilgili Diyarbakır’da görülen davanın bu hafta görülecek olan duruşmasında taleplerini mahkeme heyetine sunacaklarını açıklayan Aktar, “Maddi gerçeğe ulaşılması isteniliyorsa mahkeme mutlaka hayati öneme sahip itiraflarda bulunan Arif Doğan’ı dinlemelidir. Doğan’ın bölgede yaşanan olaylar hakkında mahkeme heyetine anlatacakları, birçok karanlık olayı deşifre edecektir. Her şeyden önemlisi büyük bir yüzleşme yaşanacaktır” dedi.

Tüm İnkârlara Rağmen İşte JİTEM Gerçeği

Diğer taraftan JİTEM’in varlığı her defasında TSK tarafından inkâr edilse de bölgede görev yapan bürokratlar, Ergenekon sanıkları, JİTEM’e hizmet eden mahkûmlar ve itirafçıların ifadeleri karanlık yapıyı ele veriyor. Hazırlanan iddianameler, TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu’nun JİTEM tarifi ile deşifre olan maaş bordroları ve kimlikler ise TSK’nın ‘JİTEM yok’ iddiasını yalanlıyor.

– Seyhan Soylu (Sisi): Dergimin sahibi JİTEM…

– Emekli Albay Arif Doğan: JİTEM’i ben kurdum.

– İtirafçı Abdulkadir Aygan: JİTEM adına çalıştım

– Emekli Tuğgeneral Veli Küçük: JİTEM’in kurucusuyum.

– Binbaşı Ersever’in Avukatı Emir: Beni JİTEM koruyordu.

– Eski Batman Valisi Salih Şarman: JİTEM’le birlikte çalıştık.

– Emekli Org. Necati Özgen: JİTEM denilen insanlar da subay…

– Hükümlü Gökhan Cevheroğlu: JİTEM beni suikast yapmam için dışarı çıkarttı.

– Emekli jandarma astsubay Hüseyin Oğuz: JİTEM’in inkârı yerine hangi faaliyetlerde bulunduğunu tartışalım.

– Emniyet Müdürü Avcı: Diyarbakır Asayiş Kolordu ve Diyarbakır Alay Komutanlıkları içinde JİTEM levhaları bulunmaktaydı.

– Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı: JİTEM askeri bir istihbarat kurumu.

İtirafçı Aygan, Jandarma Astsubay Oğuz ve Orgeneral Özgen

İtirafçı Abdulkadir Aygan da, 90’lı yıllarda JİTEM adına çalıştığı ve bu kurumdan maaş aldığını gösteren bordroları kamuoyu ile paylaşmıştı. Emekli jandarma astsubay Hüseyin Oğuz ise, JİTEM’in inkârı yerine hangi faaliyetlerde bulunduğunun tartışılması gerektiğini açıkça ifade ederken, Emekli Org. Necati Özgen de katıldığı TV programında JİTEM olarak bilinen Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele biriminin varlığını kabul ederek, “JİTEM de subay. JİTEM denilen insanlar da subay. Subay, yemek yediği, suyunu içtiği yere ihanet edebilir mi” dedi.

JİTEM Kimlikli Askerler

ODTÜ öğrencileri Merkez Cafeterya’da, cep telefonuyla kendi fotoğraflarını çeken bir kişiyi yakaladı. Söz konusu kişinin öğrenci değil, sivil giyimli asker olduğu tespit edilince yaşanan arbede, Rektörlük Genel Sekreter Vekili Tanju Mehmetoğlu’nun devreye girmesi üzerine sona erdi. Yakalanan kişinin üzerinde ATO üyesi Şehmus Çelik ve Uzman Çavuş Suat Yılmaz adına düzenlenmiş askeri bir belge çıkarken, tutulan tutanağa kendisinin “istihbaratçı” olduğunun düşünüldüğü notu düşüldü. Gazi olaylarının yaşandığı 16 Mart 1995’ten bir gün sonra da ODTÜ’de bir JİTEM mensubu takip ettiği öğrenciler tarafından yakalanmış, çok sayıda öğrenci olayı protesto etmişti.

İşte JİTEM’in Tarifi 

TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu’nun raporuna yazdığı şu satırlar diğerlerinin yanı sıra JİTEM’i de tarif etmekteydi: “Devletin seçimle işbaşına gelmiş organlarınca denetlenemeyen ve yargı organlarınca da soru sorulamayan bu örgütler istedikleri gibi devlet idaresindeki organlara hâkim olmakta ve devleti her türlü emellerine alet edebilmektedirler.”

Doğan’ın Evinden JİTEM Çıktı

2009 yılında Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından emekli Albay Arif Doğan’ın evindeki kasadan, JİTEM’in kuruluşuyla ilgili önemli belgeler çıktı. “Çok gizli” ibaresi taşıyan belgelerde, JİTEM’in görev tanımı yapılıyor ve 1986 yılında görevlendirilen ilk mensuplarının isimleri bulunuyor. Bir klasörde ise terör örgütleri ile işbirliği yapıldığına ilişkin bilgiler yer alıyordu.

Yayınlanma tarihi

3 October 2010

Kategori Listesi

Etiket Listesi