JİTEM’ci Emekli Albay Abdülkerim Kırca İntihar Etti

BİANET

PKK itirafçısı Aygan’ın birçok faili meçhul olayın talimatını vermekle suçladığı Kırca bu sabah Ankara Güvercinlik’teki evinde ölü bulundu. Kesin ölümünün otopsiden sonra belirleneceği Kırca’nın intihar ettiği bildirildi.

Ergenekon soruşturmasında adı geçen eski JİTEM Diyarbakır Grup Komutanı Binbaşı Abdulkerim Kırca, Ankara Güvercinlik’te bulunan jandarma lojmanlarında ölü olarak bulundu. Kırca’nın intihar ettiği bildirildi.

PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın birçok faili meçhul olayın talimatını vermekle suçladığı emekli Binbaşı Abdülkerim Kırca bu sabah saatlerinde evinde ölü bulundu.

Güvercinlik jandarma lojmanlarında bulunan Kırca’nın cenazesi otopsi için Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. İntihar ettiği belirtilen Kırca’nın kesin ölüm nedeni yapılacak otopsinin ardından belirlenecek.

Kırca, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ile birlikte, Binbaşı rütbesindeyken, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde 2 yıl tutuksuz yargılandı. Jandarma İstihbarat Gruplar Komutanı olarak 8 kişinin kaçırılıp infaz edilmesi talimatını vermekle suçlanan Kırca ile ilgili dosya, son olarak yargılama yetkisi tartışması nedeniyle Ankara Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Cumhurbaşkanı Sezer, devlet övünç madalyası verdi

Kırca hakkında “silahlı çete kurmak”, “işkence” ve “üç kez insan öldürmek” suçlarından müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Antalya Serik’te PKK’ya karşı düzenlenen bir operasyonda sakat kalınca malulen emekliye ayrılan Kırca’ya 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 12 Aralık 2004 tarihinde devlet övünç madalyası verildi.

Kırca hakkında, silahlı örgüt kurmak suçlamasıyla Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılmış bir de dava bulunuyor.

Yayınlanma tarihi

19 January 2009

Kategori Listesi

Etiket Listesi