Katil Zanlısı Ogün Samast Yakalandı

BBC

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısının yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı gözaltında kimse bulunmadığını bildirirken güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerden belirlenen zanlının fotoğrafları basına dağıtılmış ardından da zanlının Trabzon nüfusuna kayıtlı Ogün Samast olduğu belirlendi.

Fotoğraflarının yayınlanmasının ardından Ogün Samast’ın babasının oğlunu teşhis ettiği ve Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne başvurduğu belirtildi.

Daha sonra Başbakan Erdoğan katil zanlısının yakalandığını açıkladı.

Erdoğan, beraberinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve diğer partililerle birlikte yaptığı açıklamada, Dink cinayetinin zanlısı Ogün Samast’ın Samsun’da ele geçirildiğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam’da TSİ 23:30’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hrant Dink cinayetinin zanlısı Ogün Samast, az önce Samsun’da yakalanmıştır. Birlikte hareket ettiği şahıslar Trabzon’da gözaltına alınmıştır ve onlarla ilgili oradaki ifadeleri emniyet teşkilatımız zaten şu anda almakta ve olayda kullanıldığı zannedilen tabanca, Ogün Samast’ın üzerinde çıkmıştır. Kameralara yakalandığı beyaz bere yine aynı şekilde üzerinde çıkmıştır” dedi.

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, zanlının Samsun otogarında İstanbul otobüsünden inerken gözaltına alındığı söyledi.

Başsavcı Ahmet Gökçınar, zanlının ilk sorgusunda suçunu itiraf ederek, “cinayeti işlediğini kabul ettiğini” bildirdi.

Samast’ın üzerinde bir silah da ele geçirildiği belirtiliyor. Bu tabancanın suç aleti olup olmadığının balistik inceleme sonucu belirleneceği bildirildi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, yaptığı açıklamada, “Titiz bir takip sonucunda zanlının Samsun’da yakalanması sağlanmıştır. İlgili, Trabzon’a hareket etmekte olan bir otobüste ele geçirilmiştir. Kendisi, Trabzon 1990 doğumlu Ogün Samast adlı kişidir. Yakalanmıştır, İstanbul’a getirilecektir” dedi.

Vali Güler, “Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince ne yapılması gerekiyorsa o yapılacak. Çünkü zanlı 18 yaşın altında” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ve ilgili savcı ile görüşüp, yöntem konusunda neler yapılması gerektiğini kararlaştıracaklarını dile getiren Vali Güler, adlî işlemler konusunda kişisel yorum yapmak istemediğini söyledi.

Vali Güler, “İlgili, yetkili savcı, bu konuda bir durum muhakemesi yaparak, sorgu ile ilgili yöntem konusunda emniyet teşkilatını, güvenlik birimlerini talimatlandıracaktır. Onların verdiği talimatlar çerçevesinde gerekli soruşturma ve sorgu işlemleri yapılacaktır” dedi.

Ogün Samast’ın Trabzon’daki evinden 3 gün önce “İstanbul’a gidiyorum” diyerek ayrıldığı bildirildi.

Yayınlanma tarihi

21 January 2007

Kategori Listesi