Kazanhan’ı Katleden Polis İnterpol’a Sorulacak

img

MEZOPOTAMYA AJANSI

20 Ekim 2023

Cizîr’de polis kurşunuyla katledilen Nihat Kazanhan cinayetine dair dava duruşmasında mahkeme, firari sanık polis Mehmet Nurbaki Göçmez hakkında kırmızı bülten çıkarılması talebini reddederken, failin yurt dışı kaydı ve adresinin İnterpol’a sorulmasına karar verdi.

Şirnex’in Cizîr ilçesinde 14 Ocak 2015’te polis kurşunuyla katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümüne ilişkin Anayasa Mahkemesi’nden dönen davanın 4’üncü duruşması Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık polis Mehmet Nurbaki Göçmez’ın firari olduğu duruşmaya Kazanhan Ailesi’nin yanı sıra Amed Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Şirnex Barosu, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Şirnex üyeleri, Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) avukat Hasan Erdoğan, HEDEP Cizîr ilçe Örgütü, Hafıza Merkezi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şirnex şubesi ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şirnex yöneticileri katıldı.

‘Sizin De Çocuklarınız Var’ 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Kazanhan’ın annesi Ayşe Kazanhan dinlendi. Anne Kazanhan, “Faili niye yakalayamıyorsunuz? Bir sefer tek kendinizi benim yerime koyun. Sizin de çocuklarınız var, siz de anne, babasınız. Oğlumun ne suçu, günahı vardı?” diye sordu. Söz hakkı alan Kazanhan’ın babası da failinin yakalanması talebinde bulundu.

‘Ya Sanık Korunuyor Ya Da Saklanıyor’ 

Savunma yapan Şirnex Barosu Başkanı ve Kazanhan’ın avukatı Rojhat Dilsiz, failin yakalanması için hakkında kırmızı bülten kararının uygulanması gerektiğini ifade ederek, “9 yıla aşkın bir süredir bu davayı takip ediyoruz. Bu dosya ve süreç hukuk fakültelerinde ders olarak verilecek bir dosyadır. Anlaşılan o ki sanık yakalanmayacak. Faili kolluk olan dosyalar da pratik ne yazık ki bu oluyor. Cezasızlık politikalarını görüyoruz. Buna benzer onlarca dosya var. Maalesef ki sizin mahkemeniz gerekçeli kararda Arap baharı ile bağlantı kuruyor. Arap baharını 12 yaşındaki bir çocuğa yükleyebilecek bir gerekçeli kararla karşılaştık. Daha önceki savunmaları tekrarlamak istemiyoruz. Ya sanık korunuyor ya da bir yerlerde saklanıyor. Sanığın kırmızı bültenle aranmasını istiyoruz. Adalet Bakanlığı’na kırmızı bültenle aranması için yazı yazılmasını talep ediyoruz” diye belirtti.

‘Etkin Yakalama Yöntemi Ne İse Uygulanmalı’ 

TBB’den avukat Hasan Erdoğan da etkili bir soruşturmanın yürütülmesi için fail hakkında kırmızı bültenle aramanın çıkması gerektiğine söyleyerek, “Fail kolluk ve arayan kişiler de kolluk güçleri. Bu yüzden soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi için kolluğa ciddi bir görev düşüyor. En etkili yakalama yöntemi ne ise onun yapılması gerekiyor” dedi.

İnterpol’e Sorulacak 

Ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, kırmızı bültenle arama talebini reddederek, failin yurt dışı kaydı ve adresinin bulunması için İnterpol’a (Uluslararası Polis Komisyonu) sorulmasına karar verdi.
Bir sonraki duruşma 17 Ocak’a ertelendi.

Yayınlanma tarihi

23 October 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi