Kemal Kurkut Davası: Sanık Polisin Tutuklanması Talebi Yine Reddedildi

BİRGÜN

Diyarbakır Newrozu’nda Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürülmesine ilişkin görülen davaya ATK Genel Kurulu’ndan beklenen rapor gelmedi. Mahkeme heyeti, sanık polisin tutuklanmasına ilişkin talebi yine reddetti ve duruşmayı Ocak ayına erteledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Diyarbakır Newrozu’nun kutlandığı Newroz Parkı’na gelmek isterken üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polisin açtığı ateşle vurularak öldürülen Kemal Kurkut cinayetine ilişkin açılan davanın yedinci duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Hakkında “olası kastla insan öldürme” suçundan müebbet hapis cezası talep edilen tutuksuz sanık polis ve avukatının hazır bulunduğu duruşmaya Kurkut’un annesi Secan ve ağabeyi Ferhat Kurkut ile avukatları Mehmet Emin Aktar ve Sidar Avşar katıldı.

Duruşmayı, Lice’de kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım ile HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay ve Saliha Aydeniz de izledi.

Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Genel Kurulu’ndan talep edilen raporun gelmediğini belirtti.

Kurkut ailesi avukatı Mehmet Emin Aktar ise mevcut delil durumu ve dosyanın ATK’de olduğunu ifade ederek, sanık polisin tutuklanması talebinde bulundu.

Cinayetin üzerinden zaman geçmesi ve delilleri karartma ihtimalinin olmadığı gerekçesiyle sanık polisin tutuklanması talebini reddeden mahkeme heyeti, ATK Genel Kurulu’nun hazırlayacağı bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı 14 Ocak 2020 tarihine erteledi.

Mahkeme heyetinin kararından sonra anne Secan Kurkut, sanık polise tepki göstererek “Katiller” diye bağırdı. Anne Kurkut, polislerce duruşma salonundan çıkarıldı.

Yayınlanma tarihi

24 October 2019

Kategori Listesi