Kemal Kurkut Soruşturması: 2 Polis Memuru Görevden Uzaklaştırıldı

BBC TÜRKÇE

Diyarbakır’da Nevruz kutlamaları sırasında Kemal Kurkut adlı üniversite öğrencisinin öldürülmesiyle ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında iki polis memurunun görevden uzaklaştırıldığı açıklandı.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İlimiz Bağlar İlçesi Nevruz Parkında gerçekleştirilen Nevruz etkinlikleri alanına girmeye çalışan ve elinde bıçak bulunan sırt çantalı bir şahısa, alanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik kuvvetlerince müdahalede bulunulmuş, olay yerinde yaralanan şahıs, hastanede yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirmiştir.

Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca çok yönlü olarak başlatılan soruşturma devam etmektedir. Olayın idari yönüyle soruşturulması için İçişleri Bakanlığı’ndan Müfettiş görevlendirilmesi Valiliğimiz tarafından talep edilmiştir. Meydana gelen olay nedeniyle olayla ilişkili olan iki polis memuru Valiliğimizce görevden uzaklaştırılmıştır.”

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, dün iki polis memurundan birinin başsavcılıkta ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığını açıklamıştı.

Yayın yasağı getirildi

Bir diğer polis memururunun da ‘olası kasıtla adam öldürme’ kapsamında tutuklanması talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildiği adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı belirtildi.

Bu arada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili olarak yayın yasağı kondu.

Diyarbakır Valiliği, Malatya İnönü Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Bölümü öğrencisi Kemal Kurkut’un canlı bomba olduğu şüphesiyle vurulduğunu açıklamıştı.

Açıklamada, Kurkut’un çantasında bomba olduğunu söyleyerek polisi tehdit ettiği belirtilmişti.

Olaydan sonra Dihaber ajansı tarafından yayımlanan fotoğraflarda Kurkut’un çıplak ve çantasız olduğu görülüyor.

Yayınlanma tarihi

26 March 2017

Kategori Listesi

Etiket Listesi