Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya İçin Müebbet Hapis İstendi

RADİKAL

12 Eylül darbesine ilişkin Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davada mütalaasını veren savcılık, Evren ve Şahinkaya için ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi.

12 Eylül askeri darbesinin hayatta kalan mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın darbe suçundan yargılandığı davada Cumhuriyet Savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Savcı, 12 Eylül askeri darbesini insanlık suçu olarak nitelendirerek sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

12 Eylül askeri darbesinin 17. duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sağlık nedeniyle katılamayan sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, duruşmaya tedavi gördükleri hastanelerden video konferans yöntemiyle bağlandılar. Duruşmada Cumhuriyet Savcısı merakla beklenen esasa ilişkin mütalaasını açıkladı.

“Darbe insanlık suçu”

Savcı esasa ilişkin mütalaasında 12 Eylül darbesini insanlığa karşı suç olarak nitelendirdi. Uluslararası mevzuata atıf yapılan mütalaada insanlığa karşı suçlarda zamanaşımı hükümlerinin uygulanmayacağını savunan savcı, her iki sanığın da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırdılar”

Mütalaada sanıkların 12 Eylül 1980 tarihinde görevde bulunun Süleyman Demirel başbakanlığındaki hükümetin silah kullanmak suretiyle yetkilerini gasp ettikleri, hükümeti devirdiklerini belirtti. Oluşturdukları Milli Güvenlik Konseyi ile meşruiyeti bulunmayan bazı yasalara imza atarak yaşam hakkı dahil birçok temel insan hakkını ihlal ettiklerinin de altı çizildi.

Uyarı mektubu manevi cebir sayıldı

Mütalaada dönemin siyasi parti liderleri ve Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e 27 Aralık 1979 tarihinde Kenan Evren ve arkadaşları tarafından verilen uyarı mektubu manevi cebir sayıldı.

“Rütbeleri de alınsın

Mütalaada savcı, her iki tanığın TSK’dan çıkarılmasını ve rütbelerinin alınmasını da talep etti.

Yayınlanma tarihi

25 October 2013

Kategori Listesi

Etiket Listesi