Mahkeme İlk Kez ‘JİTEM’ Dedi

NTV

Diyarbakır’da görülen, 10 PKK itirafçısının yargılandığı davada mahkeme heyeti, JİTEM’in bir askeri birim olduğuna karar verdi. Heyet, JİTEM elemanı sanıkların bu nedenle askeri mahkemede yargılanmaları gerektiği hükmüne vardı.

DİYARBAKIR – Güneydoğu’da adam kaçırma, cinayet ve patlayıcı madde kullanma gibi çeşitli suçlara karıştıkları iddia edilen 10 PKK itirafçısının yargılanmasına başlandı. Haklarında 3 yıl ile müebbet arasında hapis istenen 10 sanığın yaklaşık 7 yıldır süren duruşmaları, JİTEM’le ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Müdahil avukatlar, sanıkların JİTEM elemanı olduğunu öne sürüyor. Yıllardır hiçbir yetkili tarafından kabul edilmeyen JİTEM’in varlığı, ilk kez bir mahkeme tarafından kabul edildi.

3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, savcının mütaalası üzerine, PKK itirafçısı sanıkların, elemanı olduğu iddia edilen JİTEM’in bir askeri birim olduğuna karar vererek, görevsizlik kararıyla dosyayı Askeri Mahkeme’ye gönderdi.

Davanın müdahil avukatlarından Tahir Elçi, mağdurların, sanıkların JİTEM elemanı olduğunu defalarca iddia ettiğini, ancak iddiaların dikkate alınmadığını söyledi.

Elçi, “Sanıkların tamamı eski örgüt üyesi. Mağdurların iddiasına göre, bunların tamamı örgütten ayrıldıktan sonra JİTEM adlı kuruluşta faaliyet yürüttükleri ve jandarma istihbarat elemanlarıyla birlikte çalıştıkları, hatta şahısların jandarma istihbarat elamanı olarak faaliyet yürüttükleri yönündeydi. Biz baştan beri bu şahısların JİTEM elemanı ve resmi görevli olduklarını, gayri resmi bir birim olmadıklarını iddia ediyorduk. Ancak bu görüşümüz bugüne dek kabul görmüyordu” dedi.

Kararın Türkiye’de ilk olduğunu ifade eden Elçi, “Ancak Ağır Ceza Mahkemesi, tamamı itirafçı sanıkların, JİTEM mensubu olduklarının saptandığını ve JİTEM’e bağlı olduklarını, JİTEM’in de jandarmaya bağlı bir birim olduğunu ve bu şahısların asker kişi sayılmaları gerektiğine kanaat getirdi. Asker olmaları nedeniyle haklarındaki davanın askeri yargıda yürütülmesine karar verdi. Savcı, ilk defa JİTEM adlı bir oluşumun jandarmanın içinde bir birim olduğunu, eski itirafçı örgüt üyelerinin de JİTEM elemanı olduklarına karar verdi” diye konuştu.

Aralarında gazeteci-yazar Musa Anter cinayetine katıldığı öne sürülen Abdulkadir Aygan’ın da yer aldığı sanıklardan biri hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunurken, diğer sanıklar tutuksuz yargılanıyor. Duruşma önümüzdeki günlerde 7’nci Kolordu Askeri Mahkemesi’nde görülecek.

Koman, “JİTEM Diye Bir Örgüt Yok” Demişti

Susurluk Skandalı sonrasında oluşturulan TBMM Susurluk Komisyonu’na bilgi veren Eski Jandarma Genel Komutanı Org. Teoman Koman “Jandarma teşkilatı içinde JİTEM adında legal ya da illegal bir örgüt kurulmamıştır, yoktur. Ama jandarma dışında bu ismi kullanıp kanunsuz işler yapan bir grup vardır” demişti.

Yayınlanma tarihi

16 February 2006

Kategori Listesi