Medeni Yıldırım Davası Görüldü

EVRENSEL

5 yıl önce askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım davası avukatı: Üst düzey görevlilerin ifadeleri alınmadı

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde askerlerin açtığı ateş sonucu Medeni Yıldırım’ın yaşamını yitirmesiyle ilgili bir asker hakkında açılan davanın duruşması ertelendi. Av. Reyhan Yalçındağ Baydemir, keyfi bir şekilde silah kullanıldığını söyleyerek, şimdiye kadar ateş emrini veren hiçbir üst düzey görevlinin şüpheli olarak ifadesinin alınmadığını kaydetti.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık mahallesinde 28 Haziran 2013’te yapılan karakol-kalekol eylemleri sırasında askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın davasında yerel mahkeme asker Adem Çiftçi hakkında beraat kararı vermiş, karar İstinaf Mahkemesi’nden dönmüştü.

Mezopotamya haber ajansının haberine göre “Haksız tahrik altında olası kastla öldürme” suçundan 18 yıla kadar hapsi istenen Çiftçi’nin yargılanmasına Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Çiftçi’nin katılmadığı duruşmada avukatlar hazır bulundu. Duruşmayı, CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu, HDP Diyarbakır il yöneticileri, Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım ve kardeşi Mehmet Yıldırım duruşmayı izledi.

Mahkeme Başkanı, 17 Eylül’de olay yerinde keşfin yapıldığı ve bilirkişinin 30 gün içinde raporunu hazırlaması için süre verildiğini söyledi.

‘Üst Düzey Görevlilerin İfadeleri Alınmadı’

Yıldırım ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, Yıldırım’ın yaşamını yitirdiği yerde yüzlerce kovan bulunduğunu hatırlatarak, “Biz bunu toplumsal bir gösteriye orantısız güçle karşılık verildiği şeklinde değerlendiriyoruz. Diğer tüm yaşam hakkı ihlalleri gibi burada da deliller başından beri düzensiz toplanmıştır. Burada halen üst düzey görevlilerin şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınmadı. Dosya, bu haliyle devam ederse eksik bir yargılama olacaktır. Çünkü yaşam hakkının korunmadığı, faillerin keyfi bir şekilde cezasız kaldığı her bir dosya, yeni ölümlere yol açmıştır. Su ve gaz sıkılmasıyla insanlar dağılabilecekken keyfi bir şekilde silah kullanılmıştır. Biksi gibi ağır silahların kullanıldığı ve silah ateş emri veren hiçbir üst düzey görevlinin şüpheli olarak ifadesi alınmadı. Keşfe dair bilirkişi raporları geldiğinde dosya kapsamının genişletilerek yeni suç duyurularında bulunacağız” dedi.

Mahkeme heyeti, olay yerinde yapılan keşif tutanağı ve raporların beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Yayınlanma tarihi

27 September 2018

Kategori Listesi