Medeni Yıldırım Davası İzleme Raporu – 17 Ekim 2019

Deniz Tekin – 17 Ekim 2019

Mahkeme: Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi
Esas No: 2017/415

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık köyünde 28 Haziran 2013 tarihinde, kalekol yapımını protesto eden gruba jandarmanın ateş açması sonucu Medeni Yıldırım yaşamını yitirdi, dokuz kişi de yaralandı. Olayla ilgili o dönem er olan sanık Adem Çiftçi hakkında “Haksız tahrik altında olası kastla adam öldürme” suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kasım 2016’da mahkeme, sanık Çiftçi hakkında “üzerine atılı suçu işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verdi. Mahkeme, kimliği bilinmeyen fail ya da failler hakkında ise Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 2017 yılında Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, olayla ilgili yeterli soruşturma ve inceleme yapılmadan karar verildiği gerekçesiyle yerel mahkemenin beraat kararını bozdu. Bozma kararının ardından Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlayan Medeni Yıldırım Davası’nın 7. duruşması 17 Ekim 2019’da gerçekleşti.

Duruşma Öncesi

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.25’te görülecek olan Medeni Yıldırım davasını izlemek için adliyenin önüne geldiğimde adliye girişi önünde, yüzlerce insanın bulunduğu insan kuyruğuyla karşılaştım. Kuyrukta 20 dakika bekledikten sonra adliye binasına girebildim. Duruşmanın görüleceği mahkeme salonunun önüne geldiğimde banklarda adliyedeki davaları izlemek için gelenlerin oturduğunu gördüm. Salonun önünde ise 3 çevik kuvvet polisi bekliyordu. Kapısı açık olan mahkeme salonunda yerlerini alan mahkeme başkanı ve üyeler önlerindeki dosyaları okumak ile meşguldüler. Ancak duruşmalar henüz başlamamıştı. Kapının yanına asılı duruşma listesinden Medeni Yıldırım davasının dördüncü sırada olduğunu gördüm. Yıldırım davası duruşmasının geç başlayacağını mahkeme mübaşirinden öğrendikten sonra adliyede avukatlar için ayrılan bölüme giderek duruşmayı beklemeye başladım. Burada duruşmayı izlemek için HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saliha Aydeniz ile HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık‘ın gelmiş olduğunu gördüm.

Duruşmayı izlemeye gelenlerin arasında Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Gündüz Yıldırım, kardeşleri  Nazime Yıldırım ve Bedia Yıldırım da vardı. Kalabalık ve boğucu olan salonundaki uzun bir bekleyişin ardından nihayet duruşmanın başlayacağı haberini aldık. Duruşma, listede belirtilen saatten yaklaşık 50 dakika sonra başladı.

Duruşmaya Katılım

Duruşma salonunda, katılan Fahriye Gündüz Yıldırım, katılan avukatları Av. Reyhan Yalçındağ, Av. Serdar Çelebi ile Diyarbakır Barosu Dava Takip Komisyonu üyeleri Av. Sidar Avşar ve Av. Halise Dakalı  salondaki yerlerini aldılar. Salonda sanık sandalyesi boştu. Duruşmalarda vareste tutulan sanık er Adem Çiftçi duruşmada yoktu. Sanığın avukatı ise mazeret bildirmeden duruşmaya katılmadı. Medeni Yıldırım’ın kardeşleri Nazime Yıldırım ve Badia Yıldırım, dedesi Bahri Gündüz, ninesi Fatma Gündüz ve teyzeleri Azize Tek ile Ayşe Tanrıverdi salondaki izleyici bölümüne geçtiler. Diğer duruşmaların aksine bu duruşmada polisin bulunmaması dikkatimi çekti. Bu duruşmada mahkeme başkanı ve savcı değişmişti.

Duruşmanın Seyri

Duruşma başlamadan önce Mahkeme Başkanı Özgür Çakmakkaya katılan avukatı Av. Reyhan Yalçındağ‘a, Yıldırım’ın yaşamını yitirdiği güne ait olay yerindeki ses kaydı ve görüntülere ilişkin rapor hazırlanması için ATK (Adli Tıp Kurumu)’ye yazılan müzekkereye cevap verilmediği için raporun sonucunun bekleneceğini söyledi. Av.Yalçındağ ise başka taleplerinin olduğunu söyleyip bunların duruşma tutanağına geçirilmesini talep etti. Mahkeme başkanı yoklama yaptıktan sonra, ATK’den istenilen bilirkişi raporunun mahkemeye henüz ulaşmadığı bilgisini tutanağa geçirdi.

Duruşmada ilk söz alan katılan Fahriye Gündüz Yıldırım, daha önce verdiği beyanları tekrar ettiğini söyleyerek şikayetçi olduğunu belirtti.

Ardından söz alan katılan avukatı Av. Reyhan Yalçındağ ise bu olayın sıradan basit bir güvenlik güçleri müdahalesi olmadığını; komutanların ateş emri vermesiyle yaşam hakkının doğrudan ihlal edildiği bir süreç yaşandığını belirtti. Av. Yalçındağ şöyle devam etti: “Bu olay ağır silahların kasıtlı bir şekilde kullanıldığı bir olaydır. Toplumsal olaylarda aşırı ve orantısız bir müdahale değil, basbayağı on binlerce ağır silah ile sivil topluluğa dönük bir müdahaleden bahsediyoruz. Doğrudan yaşam hakkını hedef alan  bir süreç söz konusudur. Zorunlu askerlik yapan erlerin üstlerinden gelen bir emir olmadan “bixi” silah kullanmaları söz konusu olamaz. 7 Şubat 2019’da görülen duruşmada mahkemenizin failler hakkında Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunun akıbetini dahi bilmiyoruz. Mahkeme yazı yazmasına rağmen cevap verilmiyor. Failin kamu görevlisi olduğu bu tür suçlarda soruşturmanın ve diğer bilirkişi raporlarının bir şekilde sürüncemede bırakılarak davanın zaman aşımına uğratılmasına çalışıldığını düşünüyoruz. Raporun dönüşünün beklenilmesini ve Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunun akıbetinin yeniden sorulmasını talep ediyoruz. Eksik hususların giderilmesini talep ediyoruz”.

Av. Yalçındağ‘ın ardından sırayla söz alan katılan avukatları meslektaşlarının beyanlarına katıldıklarını belirtip eksik hususların giderilmesini talep ettiler. Son olarak söz alan duruşma savcısı ise davada eksik hususların giderilmesini talep etti.

Ara Kararlar

Mahkeme heyeti, ara kararı yazmak için duruşmaya kısa bir ara verdi. Ara ile birlikte yaklaşık 15 dakika süren duruşmada mahkeme heyetinin verdiği ara kararlar şöyle:

  • İstanbul ATK’ye müzekkere yazılarak bilirkişi raporunun akıbetinin sorulmasına, biran evvel raporun hazırlanarak raporun mahkememize gönderilmesinin istenmesine,
  • 07/02/2019 tarihli celsede alınan 4 no’lu ara karar gereğince yapılan suç duyurusunun akıbetinin sorulmasına,
  • Rapor geldikten sonra dava dosyasının varsa tevsii tahkikat yoksa mütalaasını sunmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına tevdiine,
  • Rapor geldiğinde sanık ve müşteki ve müvekkillerine tebliğine,

Karar verildi.

Bir sonraki duruşma 17 Aralık 2019 günü saat 09.25‘te görülecek.

Yayınlanma tarihi

17 October 2019

Kategori Listesi