Metin Lokumcu İçin “Her Yer Hopa”

Hopa’da yaşanan olaylar sırasında emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölmesi üzerine İstanbul, Ankara, Giresun, Bursa, Adana’da protesto gösterileri yapıldı. Gösterilere müdahale etmek isteyen polis, göstericilerin tepkisiyle karşılaştı.

54 yaşındaki Metin Lokumcu’nun polisin orantısız gaz kullanımı sonucu kalp krizi geçirdiği duyulması üzerine İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde protesto eylemi yapıldı.
Akşamüzeri saat 17.00’da Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), HalkevleriKaldıraç, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), KolektifCHP Gençlik Kolları, Toplumsal Özgürlük Platformu, Gençlik MuhalefetiÖğrenci Kolektifleri bayraklarıyla İstiklal Caddesi’nin girişinde buluşan kalabalık, slogan atmaya başladı.
Grubun meydana çıkmasını engelleyen güvenlik güçleri, biber gazı kullandı. Galatasaray yönüne doğru yürüyüşe geçen grup, polis müdahalesiyle karşılaşmadı.
Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması yapan protestocular olaysız biçimde dağıldı.

Basın açıklamasında “AKP’nin ‘ileri demokrasisi’ Hopa’da ölüm saçtı’ ve katillerin halka hesap verecek” denildi.
Eylem boyunca “Bundan sonra her yer Hopa”, “İmamın ordusu hesap verecek”, “Metin Lokumcu onurumuzdur” sloganları atıldı.

Giresun’da Gerginlik

AK Parti Giresun İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen ÖDP, Halkevleri ve Devrimci Liseliler (DEV-LİS) üyeleri ile güvenlik güçleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Gazi Caddesi ve Cemal Gürsel Caddesi boyunca Başbakan Erdoğan ile AK Parti hükümeti aleyhinde slogan atarak yürüyüş yapan grup üyeleri, Çarşı Polis Merkezi Büro Amirliği önünde Çevik Kuvvet Polisi ekipleri tarafından barikat kurularak durduruldu.

Bunun üzerine grup, “İmamın ordusu emekçinin düşmanı”, “AK Parti’den hesabı gençler soracak” sloganları attı. Grup üyeleri ve polis ekipleri arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

Çevredeki vatandaşların grup üyelerine tepki göstermesi üzerine bu kez polis ekipleri, vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

Protesto yürüyüşüne izin verilen grubun AK Parti İl Başkanlığı önünde yaptığı basın açıklamasının ardından grubun güvenlik güçlerinin kontrolünde dağılımı sağlandı.

Ankara’da 60 Gözaltı

Metin Lokumcu’nun ölümüne neden olan polis saldırıları Ankara’da da protesto edildi. KESK, ESP, Halkevleri, ÖDP, SDP ve sosyalist partililerin de aralarında olduğu protestocular, Sakarya Caddesi’nden AKP İl Başkanlığı önüne yürüdü.

Metin Lokumcu’nun ölümü nedeniyle öfkeli olan yüzlerce kişi, AKP önünde barikat kuran polise taş attı. Polisler gaz bombaları ile müdahale etmeye başladı. Kızılay çevresindeki ara sokaklarda çatışmalar başladı. Polisin sert müdahale ettiği gösterilerde 60 kişi gözaltına alındı. 15 polis yaralandı.

Bursa’da Yumurta Eylemi

ÖDP ve Halk Evleri üyesi bir grup, Hopa’daki olayları protesto etmek için Ak Parti Bursa İl Başkanlığı önünde eylem yaptı. Binaya ve polise yumurta atan eylemciler polisin müdahalesiyle dağıtıldı.

Adana’da Basın Açıklaması

Adana’da ise Eğitim Sen Adana Şubesi, ÖDP, ESP, Halkevleri, Barış Meclisi, EMEP, Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifleri, Başbakan Erdoğan’ın Hopa’ya gelişini protesto eden halka yönelik polisin sert müdahalesi ve bir kişinin yaşamını yitirmesini İnönü Parkı’nda yaptığı açıklamayla protesto etti. Kurumlar adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, “AKP’nin ileri demokrasisine bir öğretmen daha şehit verilmiştir” dedi.

İzmir “Hopa Faşizme Mezar Olacak”

İzmir’de Konak Eski Sümerbank önünde buluşan Halkevleri, ÖDP, ESP, KESK ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri, AKP il binasına yürüdü. Yürüyüş boyunca “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”, “Hopa faşizme mezar olacak”, “AKP mezara halk iktidara” sloganı atan İzmirliler adına basın açıklamasını ÖDP il yöneticisi Yüksel Keleş okudu.

Rize’den Hopa’ya Destek

Rize Pazar’da Halkevi önünde bir araya gelen kitle, meydana kadar yürüdü. “Katil Tayyip, katil AKP”, “Metin Lokumcu ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüyen Pazarlılar, düzenledikleri basın açıklamasında “AKP’nin ileri demokrasi dediği muhalifleri katletmektir. İnsanlar en demokratik haklarını bile kullanırken imamın ordusu başbakanı korumak adına insan öldürüyor. Metin Lokumcu bir devrimcidir, AKP’nin ülkeyi satan politikalarına karşı çıktığı için öldürülmüştür” ifadelerini kullandı.

Mersin’de 200 Kişi Yürüdü

Polisin Hopa’da Metin Lokumcu’yu öldürmesi, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından da protesto edildi. Mersin KESK binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişi Taşbina önüne yürüdü.

Eskişehir Trafik Engellendi

Eskişehir emek ve demokrasi güçleri Hopa’da yaşananları protesto için AKP il binası önüne yürüdü. 18.00’da Adalar Migros önünde buluşan yüzlerce kişi caddeyi trafiğe kapatarak Yunus Emre Caddesi üzerindeki AKP il binası önüne geldi. AKP il binası önünde kurulan polis barikatını yumurta yağmuruna tutan Eskişehirliler bir süre oturma eylemi yaptı.

Hatay AKP’ye Kırmızı Boya

Antakya’da da protesto eyleminin adresi AKP il binası önüydü. Yürüyüş boyunca polisle göstericilerin arasında sık sık arbede yaşanırken, AKP il binasına kırmızı boyalar atıldı.

İçişleri Bakanlığı Soruşturma Başlattı

Bu arada İçişleri Bakanlığı, Hopa’da meydana gelen ve bir kişinin yaşamını yitirdiği olayları incelemek üzere 4 müfettiş görevlendirildiğini açıkladı. (HK)

Yayınlanma tarihi

1 June 2011

Kategori Listesi

Etiket Listesi