Mızrak Davasında Verilen Takipsizlik Kararı Kaldırıldı

EVRENSEL

14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın davasında gaz fişeğinin değiştirilmesi ile ilgili verilen takipsizlik kararı kaldırıldı.

Diyarbakır’da 28 Mart 2006’da çıkan olaylarda 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın ölümüne yol açan ve davanın en önemli delili olan gaz fişeğinin adli emanette değiştirilerek yerine av tüfeği fişeği konulmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada verilen takipsizlik kararı, avukatların yaptığı itiraz üzerine kaldırılarak, soruşturmanın genişletilmesine karar verildi.

Mızrak ve Enes Ata’nın ölümüyle ilgili 3 polis memurunun yargılandığı Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesinde avukatların talebi üzerine; Mızrak’ın kafatasından çıkarılan gaz fişeği, hangi silahtan çıktığının tespiti için 2012 yılında Jandarma Kriminal Laboratuvarına gönderilmişti. Yapılan inceleme sonucunda Mızrak’ın kafatasından çıkarılan gaz fişeğinin adli emanette değiştirilerek, yerine av tüfeği fişeği konulduğu tespit edildi. Bunun üzerine yargılamayı yapan mahkeme, gaz fişeğinin adli emanette değiştirilmesinde sorumluluğu bulunan adli emanette görevli kamu görevlileri hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Savcı, “Zaman Aşımı” Nedeniyle Takipsizlik Kararı Vermişti

2017 yılında sonuçlandırılan kararda savcılık, gaz fişeklerinin kasten değiştirildiğine veya alındığına ilişkin herhangi bir delil bulunmadığı, “Görevi kötüye kullanma” suçu yönünden 8 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğu ileri sürülerek, takipsizlik kararı verdi. Karara karşı Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hâkimliğine itiraz eden Mızrak’ın Avukatı Barış Yavuz, soruşturmanın yeterli yürütülmediğini belirterek, kararın kaldırılarak soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu.

Eksik Soruşturma Yürütüldü

İtirazı değerlendiren Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hâkimliğinin Eylül 2017’de verdiği kararda, gaz fişeğinin adli emanette kaybolması ile ilgili yürütülen soruşturmanın eksik ve yetersiz yürütüldüğüne hükmetti. Hakimlik, TCK’nin 67’nci maddesinde yer alan “zaman aşımı” süresine dayanılarak verilen zaman aşımı kararının, bu maddede yer alan “Dava zaman aşımı süresinin durması veya kesilmesi” ile birlikte değerlendirilip değerlendirilmeyeceğinin araştırılması gerektiğini vurguladı.

“Gaz Fişeği Kaybolmasaydı Fail Tespit Edilirdi”

Takipsizlik kararında hiç kimsenin şüpheli olarak gösterilmediğini, gaz fişeğinin hangi tarihte kaybolduğuna dair tespit yapmaksızın dosyanın zaman aşımına uğratıldığını ifade eden Av. Barış Yavuz, “Bunun amacı dosyayı bir an önce ortadan kaldırmaktı. Ata ve Mızrak davasının görüldüğü Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi, delillerin adli emanette kaybedilmesine ilişkin verilen takipsizlik kararlarının kesinleşip kesinleşmediğini bekliyordu. Mahsun Mızrak açısından dosya kesinleşmedi. Kesinleşmeyince mahkeme, mecburen bu soruşturmanın sonucunu bekleyecek. Bu bekleme hali, mahkemedeki yargılamanın maalesef bir arpa boyu yol alınmaksızın bu soruşturmanın sonucunu bekleme olacaktır” ifadesini kullandı. Yavuz, davanın en önemli delilinin adli emanette kaybolmaması durumunda Mızrak’ın ölümüne neden olan gaz fişeğinin hangi silahtan ve kimin tarafından atıldığının kesin olarak tespit edileceğini vurguladı.

Ne Olmuştu?

Muş’un Şenyayla kırsalında, 24 Mart 2006’da 14 HPG’linin yaşamını yitirmesi ardından Diyarbakır’da 4 HPG’li için düzenlenen cenaze törenine polisin müdahale etmesiyle olaylar çıktı. Diyarbakır’da başlayan, 3 gün boyunca süren olaylar Batman, Nusaybin, Kızıltepe, Van başta olmak üzere birçok kente yayıldı. Olaylar sırasında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Kadın da olsa, çocuk da olsa gereken yapılacaktır” açıklamasının ardından polis ve askerin olaylar sırasında kullandığı orantısız güç nedeniyle 7’si çocuk 13 kişi yaşamını yitirmişti. 8 yaşındaki Enes Ata ve 14 yaşındaki Mahsun Mızrak da bu olaylarda başlarına isabet eden gaz fişeği nedeniyle yaşamını yitirmişti. Savcılık, 8 yaşındaki Enes Ata’nın ölümüne yol açan ve davanın en önemli delili olan gaz fişeğinin adli emanette kaybolmasına ilişkin yürütülen soruşturmada da “zaman aşımı” gerekçesiyle “takipsizlik” kararı vermişti. Ata’nın avukatlarının takipsizlik kararın kaldırılması için yaptığı itiraz henüz sonuçlanmış değil.

Yayınlanma tarihi

26 October 2017

Kategori Listesi

Etiket Listesi